2011-2012 Dikey Geçiş Kayıt İşlemleri – DGS

2011-2012 Dikey Geçiş Kayıt İşlemleri – DGS
Dikey geçiş ve yatay geçiş kavramları genellikle birbirine sıklıkla karıştırılan kavramlardır. Dikey geçiş 2 yıllık bir ön lisans üniversite eğitim programının 4 yıllık lisans eğitimi programına tamamlanmasıdır. Yatay geçiş ise bir lisans eğitiminden bulunduğu üniversite veya başka bir üniversitedeki lisans eğitimine geçişi ifade eder. Bu yazımızda sizler için 2011-2012 dikey geçiş kayıt işlemleri hakkında faydalı olabilecek bilgileri vereceğiz.

Dikey geçiş sınavı son derece kolaydır ancak kontenjan az olduğundan rekabet fazladır. Adayların aldıkları puanlardan çok başarı sıralamaları durumlarını göstermektedir. Dikey geçiş eşdeğer programlar arasında yapılmaktadır. Örnek olarak ön lisans ilahiyat eğitimi alan bir öğrenci dikey geçiş sınavı ile işletme alanına geçiş yapamaz. Başka bir örnek olarak bir ön lisans muhasebe öğrencisi yine kendi alanında olan işletme, iktisat, maliye gibi bölümleri tercih edebilir. Hangi bölümlerin hangi bölümlere geçiş yapabilecekleri ÖSYM resmi sitesinde her yıl yayınlanan DGS kılavuzunda detaylı bir şekilde açıklanmıştır. 2011-2012 dikey geçiş kayıt verilerine baktığımızda devlet üniversitelerinde kontenjanlar az olmasına rağmen vakıf üniversitelerinde kontenjanlar oldukça geniştir. Adaylar lisans bölümlerine yerleşme şanslarını artırmak için vakıf üniversitelerini de tercihlerine ekleyebilirler.

2011-2012 dikey geçiş kayıt işlemleri için gereken evraklar ve kayıt tarihleri her üniversite için farklıdır. Genel olarak öğrencilerden transkripsiyon, lise ve mezun olduğu ön lisans diploması, onaylı ders içeriği belgesi, fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi istenmektedir. Kayıt işleminden sonra genellikle ilk yıl fark derslerinin verilmesine ayrılır. Bu süreçte öğrenci üstten ders alamaz. Ayrıca kayıt yaptırılan bölümde hazırlık sınıfı uygulaması var ise öğrencinin muafiyet sınavına girmesi gerekir. Muafiyet sınavını kazanamaz ise fark derslerini de alacağı oryantasyon yılı düşünüldüğünde kişi DGS ile kayıt yaptırdıktan sonra en az 4 yıl üniversite eğitimine devam eder.

Bazı üniversiteler hazırlık sınıfı muafiyet sınavının yanı sıra öğretim bünyesindeki İngilizce dersi için de ayrıca bir muafiyet sınavı düzenleyebiliyorlar. Bu muafiyet sınavını geçen öğrenci dersi başarı ile tamamlamış olarak işlem görür ve İngilizce dersine devam etmesi gerekmez. Geçemez ise sene kaybı olmaz ancak İngilizce derslerine devam etmesi gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git