2012–2013 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kayıt

2012–2013 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kayıt

DGS – Dikey Geçiş Sınavı, 2 yıllık eğitim veren meslek yüksekokulu diğer bir adı ile ön lisans mezunlarının, mezun olmuş oldukları üniversitenin ya da başka üniversitelerin, mezun oldukları alanlarıyla ilgili 4 yıllık lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan bir sınav sistemidir. Sınav, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Ön lisans programlarından mezun olarak, kendi alanları ile ilgili lisans programlarına devam etmek isteyen yüksek öğrenim öğrencileri DGS sınavına girmek zorundadır. Ancak bu zorunluluk Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültelerinin ilgili bölümlerinde yoktur. Sadece ön lisans diploması ile müracaat etmek yeterlidir. Fakülte tarafından mezun olduğunuz bölüme göre devam edebileceğiniz lisans programları belirlenmiştir.

2012–2013 Dikey Geçiş Kayıt tarihleri ve ilgili tablolar Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) resmi internet sitesinde yayımlanmıştır. Her üniversite Dikey Geçiş Sınavı ile öğrenci alımı için kontenjanının %10’unu ayırmak zorundadır. Ancak buna rağmen üniversitelerce ayrılan kontenjan oldukça azdır. Bölüm başına neredeyse 5 ile 10 kişi arası yer ayrılmaktadır. Dikey Geçiş Sınavında sayısal ve sözel bölümlerinden oluşan sorular yer almaktadır. Sınav süresi 3 saat olarak belirlenmiştir. Üniversite yerleştirme sınavının aksine mantık ölçme ve değerlendirme sınavı niteliği taşımaktadır. 4 yıllık olan lisans öğrenim programına Dikey geçiş sınavı ile yerleştirilen ya da açık öğretim fakültesinin ilgili bölümüne devam eden öğrenciler 1 yıl süre ile lisans programına hazırlık öğrenimi görürler. Hazırlık sınıfında öğrenci birinci ve ikinci sınıfta eksik olarak görmüş olduğu dersleri tamamlar.

Yüksek öğrenim öğrencisi lisans Öğrenimine Hazırlık sınıfında sorumlu tutulmuş olduğu derslerin kredilerinin toplamının % 20’sinden daha fazlasından başarısız olması durumunda öğrencinin üniversite ile ilişiği kesilerek öğrenimine son verilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık sınıfı olan açık öğretimin lisans programlarında ise başarısız olan öğrencilerin üniversite ile ilişikleri kesilmez. Yabancı dil ile öğretim yapan üniversitelerin ilgili programlarında öğrencilerin Lisans Öğrenimine Hazırlık sınıfına geçebilmeleri için öncelikle üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını başarılı olarak geçmeleri ya da yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git