3600 Günden Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Çalışanların çalışma süreleri içerisinde edindikleri en önemli haklar arasında kıdem tazminatı da yer almaktadır. Devlet gelir ve iş güvenliğini oluşturulabilmesi, gereksiz ve haksız yere olabilecek işten çıkarmaların önüne geçilebilmesi gibi işçiyi olumsuz yönde etkileyebilecek durumlara karşı kıdem tazminatı ile önlem alınıyor.

Çalışanlar için 3600 günden kıdem tazminatı konusu son derece çelişkili ve muallak bir konudur. Özellikle de çalışanların istifa etmeleri halinde hangi şartlarda kıdem tazminatı alabilme hakkına sahip olacakları konusunda tam olarak net bir bilgiye sahip değiller. İnternette de 3600 günden kıdem tazminatına ilişkin nasıl alınacağı ve şartlarının neler olduğu gibi konular üzerinde son derece fazla bilgi bulunduğu gibi bu bilgiler arasındaki farklarda daha fazla bilgi kirliliğine ve karmaşasına yol açıyor.

1475 sayılı iş kanunun yürürlükte olan 14. maddesine göre istifa eden çalışanların hangi hallerde kıdem tazminatı alabileceği konusuna ilişkin en net detayları vermektedir. Bu maddeye göre 15 yıl yani 3600 günden kıdem tazminatı için en önemli ayrıntı ilk işe giriş tarihidir. 15 yıl 3600 gün şartını yerine getirmiş olan ve kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olan çalışanların ilk işe girişlerinin 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olarak gerekmektedir. Bu madde de bu kıdem tazminatı için şartlardan ilkinin 15 yıl 3600 günlük sigortalılığın yerine getirilmesidir.

Bu duruma göre de ilk işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olan sigortalı çalışanlar, adına emeklilik için sigortalılık süresini ve prim gün sayısını doldurup emekli yaşını beklemeleri durumunda kıdem tazminatı alma hakkına sahip olabilmektedir. Bu noktada bu kıdem tazminatına ilişkin olarak çalışanların en çok merak ettiği sorulardan birisi de bu sigortalılık süresinin aynı çalışma yerinde mi doldurulması gerekliliğidir. Aslında kesinlikle bu şekilde bir şart bulunmasa da internetteki bilgi kirliliğinin bir sonucu olarak bu şekilde bir soru ortaya çıkıyor.

Çalışanlar kıdem tazminatını alabilmek için gerekli olan ve zorunlu olan bu süreyi farklı iş yerlerinde doldurabiliyor. Bu noktada çalışanların hak etmiş oldukları kıdem tazminatına ilişkin bakanlık tarafından yapılan hesaplamalar son iş yerindeki çalışma sürelerinin esas olarak alınması ile ortaya çıkan değerler üzerinden hesaplanıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git