4+4+4 Sistemi ve Seçmeli Dersler

4+4+4 Sistemi ve Seçmeli Dersler
Eğitim Sistemin de zorunlu eğitim kesintili olarak 4 + 4 + 4 olarak yenilenmiş bunun yanında da seçmeli pek çok ders öğrencilerin tercihine bırakılmıştır. Daha önce 8 yıl olan zorunlu eğitim 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul, 4 yıl da lise öğrenimi olmak üzere zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmıştır. Öğrencilere okul da istedikleri ve keyif aldıkları dersleri de seçmelerine imkan tanıyan dersler de seçmeli ders olarak sunulmaya başlanmıştır. Seçmeli derslerin amacı öğrencilerin eksik ya da yetersiz olduğu dersler yönünden kendilerini tamamlamalarını sağlamalarının yanı sıra aynı zamanda satranç gibi zeka ve düşünceyi geliştiren aktiviteler ile de gelişimine katlı da bulunmaktadır. Seçmeli dersler Ortaokulun birinci sınıfında yani beşinci sınıfta başlamaktadır.

4+4+4 Seçmeli dersler arasında, Kuran – ı Kerim, Hz. Muhammed’ in Hayatı, Temel Dini Bilgiler, Okuma Becerileri, Yazarlık ve Yazma Becerileri, Yaşayan Diller ve Lehçeler, İletişim ve Sunum Becerileri, Yabancı Dil, Bilim Uygulamaları, Çevre ve Bilim, Matematik Uygulamaları, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım, Görsel Sanatlar, Spor, Müzik, Zeka Oyunları, Drama, Medya Okur Yazarlığı, Halk Kültürü, Hukuk ve Adalet ile Düşünme Eğitimi dersleri seçmeli ders olarak yere almaktadır. Bu dersler arasından öğrenci ve veli ders seçimi gerçekleştirir. Öğrenci ve veli eğitim görmek istediği ya da merak ettiği konular da eğitim almak için bu seçmeleri derslerden tercih yapabilme imkânına sahiptir.

4+4+4 Seçmeli dersler öğrencilerin gelişimine katkı sağlamak ve istekli, yetenekli oldukları alanlar da eğitim alabilmeleri sağlamaya yöneliktir. Öğrenci ortaokul beşinci sınıftan başlayarak son sınıfa yani sekizinci sınıfa kadar seçmeli dersler içerisinden seçerek o ders üzerinden öğrenim görme imkânına sahip olacaktır. Ancak eğer bir öğrenci örneğin sekizinci sınıfta ilk kez Halk Kültürü dersini seçti ise başlangıç seviyesinde eğitim alacaktır. Bu seviye de yer alan ortaokul altı ya da yedinci sınıflar ile birlikte aynı derse katılımı sağlanacaktır. Farklı sınıflarda yer alan fakat aynı dersi seçen ve aynı düzeyde eğitim alacak öğrenciler aynı sınıfta eğitim ve öğretim göreceklerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git