Ales – Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

  Ales Sınavı – Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES, yüksek lisans öğrenimi için girilen bir sınav olarak bilinse de yine doktora başvurusunda bulunacak kişilerinde girmesi gereken bir sınavdır. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi olan OSYM tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilir ve sınavlar Pazar günleri yapılır. ALES, Üniversitelerdeöğretimgörevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan atama ya da öğretim elemanı dışında kalan kadrolardan naklen atamalarda,  lisansüstü eğitime girişte, yurtdışına lisansüstü eğitim almak için gönderilecek olan adayların seçiminde kullanılmaktadır. Ülkemizde ki üniversitelerin tamamı yüksek lisans başvuruları sırasında ALES sınav sonucunu istemektedir. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonucu, yüksek lisans girişinde % 50 oranında etkili bir sınavdır.

Yüksek Öğretim Kurumlarında Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının etkinliği % 50’den az olamamaktadır. Bu oran üniversite senatoları tarafından belirlenir ve adaylara duyurulur. Ancak üniversite senatoları sadece ALES sınav sonucunu da temel almamaktadır. Ne kadar yüksek olursa olsun Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınav sonucunuz eğer belirlenen diğer şartlarınız uygu değil ise üniversite tarafından yüksek lisansa kabul edilmeyebilirsiniz. Yine yüksek öğretim amacı ile yurtdışı üniversitelerine gönderilecek olan öğrencilerin seçiminde de ALES sınav sonucu kullanılmaktadır. Eğer kişi mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın kendi imkânları ile yurt dışında bir üniversite de yüksek lisans öğrenimi görecek ise ALES sınavına girme zorunluluğu yoktur.

Üniversiteler tarafından seçilen ya da seçilecek olan ve yine üniversitenin imkânları ile bir nevi burslu okuyacak olan öğrenciler için ALES zorunluluğu vardır. Bunun yanına Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuarlara alınacak olan yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinden Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına girmiş olma koşulu aranmamaktadır. ALES sonuçları değerlendirmeye tabi tutulmaz. Ales sınavının geçerlilik süresi 3 yıldır ve sonuçları sınavı yapan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi olan OSYM tarafından açıklanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git