AÖF

AÖF-AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ

Açık Öğretim Sistemi, bireylerin örgün bir eğitim öğretim alamamaları durumunda ya da çalışmak zorunda kalan kişilerin tercih ettikleri eğitim öğretim sistemidir. Uzaktan Eğitim olarak da adlandırılan ancak daha çok Açık Öğretim Olarak bilinen bu sistemde öğrenciler derslerini TRT Okul ya da e-öğrenme portalı üzerinden görürler. Ülkemiz de Açık Öğretim Fakültesi (aöf) olarak eğitim ve öğretim hizmeti veren iki üniversite vardır. Bunlardan ilki çok uzun yıllardır uzaktan eğitim gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi diğeri ise Atatürk Üniversitesidir. Her iki üniversite de hem ön lisans hem de lisans bölümleri mevcuttur.

TRT Okul ve e-öğrenme internet portalı ile eğitim öğretim gerçekleştirilmekte ve yine okul tarafından ders itapları da verilmektedir. Bu sayede kişi çalışması gereken konuları hem internet ve televizyondan hem de kitaplardan takip edebilmektedir. Eğitim ve öğretime kazandırdıkları yadsınamaz olan açık öğretim fakültelerinde binlerce öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir. Tüm bunların yanı sıra kamu kurum ya da kuruluşları ile yapılan anlaşma gereği buralarda çalışan kişilerin de okula kayıt edilmesi ve bir yüksek öğretim programlarını bitirmelerini sağlamak amaçlanmıştır. Açık Öğretim Fakültesine, iki yıllık ön lisans programlarından dikey geçiş ile sınavsız olarak müracaat etmek mümkün olduğu gibi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınava girerek tercih yapmak sure ile de girmek mümkündür. Hemen hemen her yıl öğrenci sayısında artış yaşanan Açık Öğretim Fakülteleri her yıl bir o kadar öğrenciyi de mezun etmektedir.  İyi yetişmiş ve bir meslek sahibi olmalarını hedeflemektedir. Anadolu Üniversitesi 20 yıldır Açık Öğretim Fakültesi eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

AÖF eğitimde fırsat eşitliği ilkesini benimseyerek, örgün öğrenim de okuma fırsatı bulamayan vatandaşların diledikleri bir öğrenim programlarını bitirmelerini sağlamaktadır. Kamu görevlisi olarak çalışan birinin ya da cezaevinde bulunan birinin örgün örenime devam etmesi mümkün değildir. Ama eğitim ve öğretim herkesin hakkıdır. Bu durumda da Açık Öğretim Fakülteleri bu hakkı sağlamak adına okumak isteyen bir eğitim öğretim görmek isteyen herkese hizmet vermektedir.

Sayfa başına git