Başbakanlık Bursu Alma

Başbakanlık Bursu Alma

                Maddi açıdan durumu yeterli olmayan öğrencilere üniversite eğitimlerinde destek olmak için ülkemizde birçok burs dağıtılmaktadır. Sınavda başarılı olan bir öğrenci derhal tüm burs olanaklarını araştırmalıdır, aksi takdirde başvuru tarihlerini kaçırarak sonrasında mağdur duruma düşebilir. Üniversite okumak herkesçe bilindiği gibi masraflıdır ve şehir dışında üniversite okumak çok daha masraflıdır. Bu öğrencilerin yardımına pek çok kurum ve kuruluşun desteği ile dağıtılan burslar koşuyor.

Halk arasında başbakanlık bursu adıyla bilinen gerçekte ismi ‘Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu’ olan burs öğrenciler tarafından en çok takip edilen ve başvuru alan burslardandır. Başvuruda bulunarak burs kazanma olasılığınız başbakanlık bursu dahilinde çok daha yüksektir. Bu burs KYK aracılığı ile dağıtılır. Tüm ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurabilir. Açık öğretim fakültesi öğrencilerinin de yararlanabildiği bu bursa başvuruda bulunmak çok kolaydır. ÖSS tercih formunu doldururken burs veya kredi seçeneğini işaretlemeniz yeterli olmaktadır. Başbakanlık bursu almaya hak kazanan kişiler okullar açıldığı tarihten itibaren öğrenci işleri bürolarında duyurulur. Burs müracaatı esnasında gerekli olacak belgeler kurumun resmi adresinde ilan edilmekle birlikte açık öğretim öğrencilerine özel olarak adreslerine duyuru yapılmaktadır.

Başbakanlık bursları her ayın ilk haftasında Ziraat bankası aracılığı ile dağıtılır. Ancak bursun devam edebilmesi için başarılı olma şartı bulunmaktadır. Bir dönemde 4 veya daha fazla dersten başarısız olmanız durumunda bursunuz kesilecektir. Burs ve öğrenim kredisi karıştırılmamalıdır. Burs alan bir öğrencinin daha sonra geri ödeme yapması gerekmez. Ancak öğrenim kredisinde geri ödeme koşulu bulunmaktadır. Bir öğrenci aynı anda hem başbakanlık bursları hem öğrenim kredisi alamaz. Bu iki seçenekten yalnızca birini almak için hak kazanabilir.

Öğrenimine ara veren öğrenciler, daha önce burs almış olanlar, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar, polis akademisi öğrencileri ve askeri okul öğrencileri bu burslardan yararlanamaz. Öğrenim süresini uzatmış öğrencilerin bursları normal öğrenim süresinin bitimi ile kesilir. Yabancı uyruklu öğrenciler yine bu uygulamadan hariç tutulmaktadır. Asgari ücret düzeyinde veya daha fazla geliri olan öğrenciler ile sürekli olarak bir işte çalışan öğrenciler de başbakanlık bursları almaya hak kazanamazlar. Ancak yetim maaşı veya nafaka alanlar bu kurala tabii değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim