Başbakanlık Bursu (Kredisi)

Başbakanlık Bursu (Kredisi)

Başbakanlık bursu, üniversite de öğrenim görmekte olan ve maddi durumu yeterli olmayan pek çok öğrencinin kurtarıcısı olmaktadır. Maddi sıkıntılar içerisinde okuyan öğrencilerin en büyük desteği Başbakanlık bursudur. Yüksek öğrenime devam etmekte olan öğrencilere verilmekte ve öğrenciler tarafından da en çok bilinen ve yararlanılan geri ödemesiz burstur. Peki burstan kimler faydalanabilir? Başbakanlık burslarından, Ön lisans (Meslek Yüksek Okulu) öğrencileri, Lisans öğrencileri, Açık Öğretim Öğrencileri (Sadece şehit, gazi çocuğu, anne baba ölü vb.), İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak ya da hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmez.), Yüksek Lisans ( Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmez), Vakıf Üniversitesi öğrencileri, ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100′e giren öğrenciler, ülke adına müsabakalara katılan, Amatör Milli Sporcu öğrenciler, İkinci öğretim de okuyan öğrenciler faydalanabilmektedir.

Başbakanlık Bursunu almaya hak kazanan üniversite öğrenciler Başbakanlık Burslarını bir üst sınıfa geçerken alttan 3′ten fazla dersi olmadığı sürece almaya devam eder. Eğer alttan üç dersten fazla dersi olur ise bursu kesilir. Başbakanlık Bursu her ayın 7’sin de burs başvurusu sırasında belirtmiş olduğunuz banka hesabına aktarılarak ödeme yapılmaktadır. Ancak Başbakanlık bursu alan bir yüksek öğrenim öğrencisi öğrenim kredisi alamaz ve aynı şekilde öğrenim kredisi alan üniversite öğrencisine de Başbakanlık bursu verilmemektedir. Kısacası aynı anda hem Başbakanlık hem de öğrenim kredisinden yararlanmak mümkün değildir.

Başbakanlık bursu için müracaat aşamasında bazı evrakların tamamlanması istenilmektedir. Bu evrakların teslim edilmesinin ardından yüksek öğrenim de okuyan öğrencinin evrakları bir değerlendirmeye tabii tutulur. Öğrencinin evraklarında eksiklik ya da yanlış beyan verdiği tespit edilen üniversite öğrencilerine de burs verilmemektedir. Başbakanlık Bursu karşılıksız verilen burslardandır ve geri ödemesi yoktur. Bursu öğrenim hayatınız boyunca alabilme imkânına sahipsiniz ancak eğer bir üst sınıfa geçerken alttan en fazla 3 dersiniz olmalıdır eğer 3’den fazla dersiniz var ise bursunuz da kesilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git