Devlet Memuru İçin Emekli Aylığı Hesaplama

Memurların en çok merak ettikleri unsur, emekli olduklarında alacakları ikramiye ve maaştır. Bu bağlamda modern olarak ülkemizde emekli maaşına ilk kez 1866 yılında askerler kavuşmuştur. Askerlere verilen bu emekli maaşı, askerlerin ölüm halinde olması durumunda askerlerin ailelerine kalıyordu. Günümüze doğru ilerledikçe emeklilik maaşlarından 1946 yılında işçiler, 1971 yılında esnaflar da yararlanmaya başladı. Ülkemizde hali hazırla çalışan 10,4 milyon emekli vatandaşımız ile çalışmayan 18,7 milyon emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Toplamda 19 milyonlara gelen emekli vatandaşlarımız gibi bir an önce emekli olmak isteyen ve emeklilik maaşı almak isteyen birçok vatandaşımız bulunmaktadır.

Herkesin merak ettiği emekli maaşları 2000 yılına kadar çalışan vatandaşlar için ( SSK, Bağ – Kur, Emekli Sandığı ) katsayı ve göstergelerine göre hesaplanmaktaydı. 1999 yılında yapılandırılan yeni sistemle, memurların hesaplamaları değişmezken, SSK ve Bağ – Kur’lu olanlar için yeni düzenleme getirildi.

Memurlar için emekli maaşı hesaplaması yapmak çok ta zor olmayan bir durumdur. Hesap yapacak olan kişinin, memurluk derecesi, kademesi, bu güne kadar ki hizmet süresi ve ek göstergesi ile maaşlar hesaplanmaktadır. En fazla önem taşıyan madde ek göstergedir. Çünkü ek göstergeler memurların edindikleri unvana göre değişmektedir.

Çalışan memurların hesaplamaları 3 dönemde yapılmaktadır. 2000 öncesi çalışanlar, 2000-2008 yılları arasında çalışanlar ve 2008 yılı sonrasında çalışanlar olarak belirlenmektir. Gösterge ve katsayılar da bu yıllara göre güncellenerek emekli maaşları hesaplanmaktadır.

Etiketler:

Devlet Memuru İçin Emekli Aylığı Hesaplama Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. metin aymak diyor ki:

  şimdi emekli olsam ne kadar ikramiye alırım maaşim ne kadar olur

 2. metin aymak diyor ki:

  11/22/1983 yılnda memurluk görevime başladım emekli olsam ne ikramiye alırım ne kadar maaş alırım

 3. Abdulkadir AKMUGAN diyor ki:

  emekli maşı hesaplama

 4. hamzaevlice diyor ki:

  emeklimaaşım ve ikramiyem nekadar olacak

 5. nevin bekar diyor ki:

  emekli maaşı hesaplaması

Sayfa başına git