Devlet Üniversite öğrencilerine Hangi Bursları Verir?

Devlet Üniversite öğrencilerine Hangi Bursları Verir?
Üniversite devlet bursları nelerdir sorusuna verilebilecek cevaplar arasında en çok bilinen ve başvurulan başbakanlık burslarıdır. Maddi durumu üniversite eğitimi için yeterli olmayan öğrencilere destek sağlanması amacı ile karşılıksız olarak dağıtılan üniversite devlet bursları arasında burs kazanma olasılığı en çok başbakanlık burslarında olduğundan başbakanlık bursları her yıl öğrencilerin ilgi odağı haline gelmektedir. Başbakanlık bursları her ayın ilk haftası Ziraat Bankası aracılığı ile dağıtılır. Burs başvurusunda bulunmak için ÖSS başvuru formunda ilgili seçeneğin işaretlenmesi ve üniversiteyi kazanma halinde KYK merkezine gerekli evraklar ile bizzat başvurulması gerekmektedir.

Gerekli bilgiler, başvuru tarihleri ve başvuru esnasında gereken evraklar her yıl KYK resmi sitesinde duyurulmaktadır. Burs başvuruları ÖSS yerleştirme sonuçları açıklanmasından sonra başlamaktadır. Ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, açık öğretim fakültesinde okuyan öncelikli öğrenciler, iki yıllık okuldan mezun olur olmaz ara vermeden dikey geçiş ile üniversite eğitimlerine devam eden öğrenciler yüksek lisans ve vakıf üniversitesi öğrencileri bu burslardan yararlanabilmektelerdir. Üniversite devlet bursları için birinci öğretim şartı aranmamaktadır, ikinci öğretim öğrencileri de aynı şekilde burs almaya hak kazanabilirler. Yalnız açık öğretim öğrencilerinde öncelik şartı aranmaktadır, şehit veya gazi çocuğu olanlar veya ebeveynlerinden biri sağ olmayanlar bu kapsama girmekteler. Yüksek lisans ve dikey geçiş ile lisans eğitimlerine devam eden öğrenciler hazırlık sınıfında burs olanağından faydalanamazlar. Aynı şekilde öğretim yılını donduran ve ara veren öğrencilerin de burstan faydalanma imkanı yoktur.  ÖSS sınavı sonucunda her alanın yerleşen ilk 100 öğrencisi burs almaya hak kazanır. Ülkemizi temsilen çeşitli müsabakalara katılan Milli Sporcu unvanına sahip öğrenciler de burs imkanından yararlanırlar.

Üniversite devlet bursları nelerdir ve başvurular nasıl yapılır gibi soruların en ayrıntılı ve güncel cevapları KYK resmi sitesinde yayınlanmaktadır. Her ay karşılıksız olarak dağıtılan bu burslarda herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir. Kanunen kişiden hiçbir geri ödeme alınamaz. Ancak bazı şartlarda verilen burs kesilebilir. Bunun yaygınlıkla sebebi ders başarısının düşmesidir. Başarı ortalaması KYK tarafından belirlenen barajın altına düşen öğrencilerin bursu kesilmektedir. Bu nedenle üniversite devlet bursları nelerdir sorusunun cevabı hakkında araştırma yapan öğrencilerin ders çalışma düzeylerini ve bölümlerinin zorluk derecesini de göz önünde bulundurmaları gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim