Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

Çalışan kadınlar için çalışma hayatı son derece zorlu geçiyor. Özellikle de çalışma yaşantısı içerisinde karşı karşıya kaldıkları zorluklar, günümüz modern Türkiye’sinde çalışan kadın oranlarının, erkek çalışan oranlarına göre çok daha az olmasına neden oluyor. Çalışan kadınların en büyük sorunlarından birisi de hamilelik dönemlerinin çalışma yaşantılarına yaptığı olumsuz etkilerdir. Bu yüzden kadınlar ya hiç çalışmamayı tercih ediyor ya da kariyerleri uğruna çocuk yapmama kararı alıyor.

Kadınların çalışma hayatlarında karşı karşıya kaldıkları bu olumsuz durumlar nedeni ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çeşitli adımlar atıldı. Bu çalışmalar kapsamında kadınların 16 haftalık doğum izni hakları ve döneme ilişkin olarak doğum borçlanması hakkı gibi daha pek çok kadınların çalışma yaşantısında yer almasını kolaylaştıran ve teşvik eden yenilikler yaşamımıza girdi.

2008 senesinde yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu ile birlikte çalışma yaşantısında pek çok değişim yaşandı. Çalışanların var olan bazı haklarında değişikliklerin yapılmasından, yeni hakların verilmesine kadar pek çok yenilik bu sosyal güvenlik reformu ile birlikte hayatımıza girdi. Bu reform kapsamında çalışan kadınlara da doğum borçlanması hakkı verildi. Ancak yine bakanlık tarafından yapılan çok sayıdaki değişiklik nedeni ile doğum borçlanmasının nasıl yapacağına ilişkin olarak bayanların kafasının karıştığını söylemek yanlış bir durum değerlendirmesi olmayacaktır.

Bayanların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kendilerine verilen bu doğum borçlanması hakkından yararlanabilmeleri için SSK’lı ( 4A) olarak işe giriş yapmış olmaları gerekiyor. İşten ayrılmalarından sonra herhangi bir süreçte doğum yapmış olmaları, doğan bebeğin sağ ve yaşamış olması, doğumdan sonraki iki yıllık sürecin tamamında veya bir kısmında çalışmamış ya da isteğe bağlı prim ödemesi yapmamış olmak şartları aranıyor.

Bu şartlara uygun olan bayanlar iki çocuğa kadar toplamda 4 yıl doğum borçlanması yapabiliyor. Ancak kesinlikle bu doğum borçlanması için verilen 4 yıllık hakkın iki çocukta olduğu ve bir doğum için sadece en fazla iki yıllık doğum borçlanması yapılabiliyor. Yani 4 yıllık doğum borçlanması için iki kez doğum yapmış olmak gerekiyor. Böylece iki doğum için 2’ şer yıldan toplamda 4 yıl doğum borçlanması yaptırılabiliyor.

Doğum borçlanması için bayanların Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurularda bulunmaları gerekiyor. Başvuru işlemlerinden günlük olarak doğum borçlanması yapılarak, ödenmesi gereken dönemli olarak miktar belirlenmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git