Doğum Kontrol Yöntemleri

Modern çağda özellikle de aile planlanması çalışmaları ile sık sık gündeme gelen doğum kontrolü ile çiftlerin istedikleri zaman, bakabilecekleri kadar sayıda çocuk sahibi olabilmelerini sağlama amacı taşıyan bir uygulamadır. Ancak kesinlikle doğum kontrolü ile aile planlamasının aynı hususlar olarak değerlendirilmemesi gerekiyor.

Doğum kontrolü genel tabiri ile geçici ya da kalıcı olarak gebelik oluşumunun engellenebilmesi veya hamile kalınma olasılığının azaltılabilmesi amacıyla pek çok farklı yöntemler ile araç, gereç veya ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilen bir uygulamadır. Özellikle daha bilinçli toplumlarda sıklıkla kullanılan doğum kontrol uygulamalarında farklı uygulama ve yöntem teknikleri bulunuyor. Ancak bu doğum yöntemlerinin hangisinin uygulanacağını seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gereken baz hususlar bulunuyor.

Bu hususlar arasında öncelikle çiftlerin her iki tarafında benimseyeceği bir yöntem olmasına dikkat edilmesi geliyor. İkincil olarak ise uygulamanın yapılmasının temel amacı olan gebeliği kesin olarak önlemesi gerekiyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken noktada elbette ki sağlığı tehdit eden herhangi bir etkisinin bulunmuyor olmasıdır. Doğum yönteminin seçimi sırasında uygulanışının pratik olması da ilişkinin çok daha iyi olmasını sağlayacaktır. Maliyet açısından fahiş olan doğum kontrol ürünlerinden kaçınılmalı. Özellikle de uzun süreli kullanımlara engel teşkil edecek bu yüksek fiyatlı doğum kontrol ürünleri zaman içerisinde kontrolün aksamasına veya kesilmesine maddi nedenler dolayısı ile mecbur bırakacaktır.

Çiftlerin bu kontrol yöntemini uygulamaları sırasında rahat etmeleri son derece önemli bir konudur. Kişilerin doğum kontrol yöntemi olarak seçebilecekleri oldukça geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Bu geniş doğum kontrol yöntem çeşitliliğini gruplandırılması durumunda öncelikli olarak günlük olarak alınan doğum kontrol hapları ve ayda bir defa olmak suretiyle yapılabilecek doğum kontrol iğneleri olarak gruplandırılabilir.

Bunun dışında 3 ayda bir yapılabilecek doğum kontrol iğneleri ve kendi içerisinde bakımlı spiraller ve hormonlu spiraller olarak ikiye ayrılan rahim içi araç olarak bilinen spiraller bulunuyor. Son yıllarda uygulanan cilt altına yönelik ve implant olarak adlandırılan hormonel uygulamalar doğum kontrol yöntemlerinde farklı grup çeşitleri olarak belirlenebiliyor. Bu yöntemlerin dışında daha radikal olarak tüplerin bağlanması olarak adlandırılan oparatif bir yöntemde bulunmaktadır. Ancak bu yöntem diğer yöntemlere göre geri dönüşü olmayan kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git