E-BURS

e-bursMebbis Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi işlem Grup Başkanlığı’na bağlı olarak hizmete sunulmuş bir uygulamadır. Çağımızın gereksinimlerini, ihtiyaçlarını yakından takip den Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmete sunulan Mebbis uygulaması ile artık pek çok işlemi internet üzerinden gerçekleştirmemiz mümkün kılınmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi işlem Grup Başkanlığı’na bağlı Mebbis uygulaması ile e – burs sistemi de bulunmaktadır. E – devlet uygulamalarından sürekli yararlanmayı amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu e – burs uygulaması parasız yatılı öğrencilerinin bursluluğa geçiş işlemlerinin yapıldığı modüldür. Merkezi sınav, özel giriş sınavı, özel yetenek sınavı sonucunda parasız yatılı okuma hakkı kazanan öğrenci, en az bir ders yılı parasız yatılı olarak eğitim ve öğretim girdikten sonra parasız yatılı okuma hakkı süren öğrencilerden, bursluluğa geçmek isteyenler okudukları okula müracaat etmelidirler. Başvurusu kabul edilen parasız yatılı okuyan öğrencilerin e-Burs modülü kullanılarak giriş işlemleri yapılacaktır. Onay aşamasında sırası ile okul müdürlükleri, ilçe millî eğitim müdürlükleri, il millî eğitim müdürlükleri ve Milli Eğitim Bakanlığınca onaylama işlemi yapılarak başvuru tamamlanmış olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığınca parasız yatılı olarak öğrenim hayatına devam eden öğrencinin bursluluğa geçişinin onaylanmasının ardından bursluluğa geçiş hakkı kazanmış olmaktadırlar. Parasız yatılı okuyan öğrencinin bursluluk hakkı kazanması, onaylanması durumunda bu öğrencinin burs nakli yapılırken, e-Burs modülünün “Öğrenci Okul ve Burs Bilgileri” bölümündeki “durumu” alanındaki  “mezun” ibaresi “burslu” olarak değiştirilmek sureti ile kaydedilerek işlem tamamlanmış olacaktır. Bursluluk başvurusu okul müdürlüklerinde reddedilen öğrencilere ait ret gerekçelerini içeren rapor yine e – burs modülü üzerinden alınacaktır.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanarak burslu okuma hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri de yine Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi işlem Grup Başkanlığı’na bağlı Mebbis uygulaması ile e – burs modülü üzerinden girişi yapılmaktadır. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanarak okumaya hak kazanan öğrencilerin hem paralı yatılı hem de burslu öğrencilerin kayıt ve güncellenme işlemleri gerçekleştirilir. Böylelikle burslu ve parasız yatılı okuyan öğrencilerin bilgilerinin en hızlı ve en doğru şekilde takibi gerçekleşmiş olur. Sistem üzerinden yapılan işlemler sonucunda harcanan kırtasiyeden de büyük tasarruf sağlanmış oldu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git