E-Eğitim Uygulaması

E-EĞİTİM

                Günümüz yaşam koşulları artık bireyler için eğitim hayatını öğrenim süresinin de ötesine taşımakta ve yaşam boyu eğitim kavramını hayatımıza yerleştirmektedir. Teknolojinin durmaksızın çok hızlı bir şekilde gelişmesinin de sebep olduğu değişikliklerden en çok mühendislik dalları, tıp, eğitim gibi alanlar etkilenmektedir.Yenilikleri takip edebilmek ve sürekli güncel kalabilmek adına mesleki eğitimler tek başına yeterli olmamakta ve bireysel çalışma ile desteklenmesi gerekmektedir. Bunun için en uygun yol e-eğitim uygulamalarını kullanmaktır. Çalışan kişiler ve halen okumakta olan öğrenciler bu uygulamalar sayesinde diledikleri zamanda diledikleri mekanda eğitim alma fırsatına sahip olmaktadırlar.

E-eğitim uygulamaları genellikle ücretli olup zaman zaman ücretsiz olarak yayınlanan uygulamalar da mevcuttur. Bu uygulamaların en çok tercih edilmesinin sebebi bir kurs ortamı gibi eğitim saatlerinin kısıtlı olmamasıdır. Dilediğiniz saatte ders çalışabilme imkanınız bulunmaktadır. Bunun bir diğer faydası da anlamakta güçlük çektiğiniz bir bölümü dilediğiniz kadar tekrar edebilme olanağıdır. Normal bir kurs ortamında bir konuyu süre kısıtlılığından genellikle en fazla 3 kere anlattırabilirsiniz. E-eğitim ortamlarında aynı dersi sınırsız olarak tekrar edebilme imkanına sahipsiniz.

E-eğitim mekandan sınırsız olarak internet erişimi olan her yerde gerçekleştirilebilmektedir. Fazla seyahat eden kişiler için bu eğitimlerin değeri paha biçilemez. Nerede olursanız olun dersleri kaçırmaz, internet erişimi olan herhangi bir cihazdan dersleri evinizde olduğu gibi aynı şekilde takip edebilirsiniz. İster yurtdışında, ister başka bir şehirde, hatta yolda bile e-eğitim ile ders çalışma imkanınız bulunmaktadır.

Bazı e-eğitim uygulamalarında başarıyla tamamlamanız halinde sertifika verilmektedir.  Özellikle sağlık alanında e-eğitim uygulamalarının önemi büyüktür. Kişinin haberleri takip ederek bilgilerini güncelleyebilmesi her zaman için kolay değildir. Bunun en etkili yolu e-eğitim olanaklarını kullanarak uygun eğitim alınması ve daha sonra sınav ile değerlendirilmesidir. Yapılan çalışmalar neticesinde analitik düşünme, bilgi edinme kazanımlarının e-eğitim hizmetleri alan kişilerde daha gelişmiş olduğu bilgisi yönündedir. Klasik eğitimi desteklemek amacı ile e-eğitim uygulamaları kullanılarak daha etkin bir öğretim gerçekleştirilebilir. Tüm bunlara  ek olarak, e-eğitim hizmetlerinin tutum üzerine etkisinin hızlı olması sebebi ile uygulama etkinliğinin yüksek olduğu yine yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bir başka veridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git