E-Eğitim

E-Eğitim

 Anadolu Üniversitesinin Açık öğretim Fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrencilere sunmuş olduğu e-eğitim portalı ile öğrencilerin ders çalışmasına ve konuları daha net kavramalarına yardımcı olmak amaçlanmıştır. Anadolu Üniversitesinin Açık öğretim Fakültelerinde dönemlik ya da kredili bölümlerde eğitim ve öğretim gören öğrencilerin dersleri İnternet üzerinden yürütülmektedir. Açık öğretim bölümlerinde okuyan öğrencilere e-eğitim aracılığı ile programlarında yer alan dersler kapsamında farklı öğrenme gereksinimlerine yanıt verebilecek ortamlar sunulmak amaçlanmıştır. E-kitap, E-ders, E-ders notu e-eğitim sistemleri içerisinde yer almaktadır. E-kitap derslerin, internet ortamında kitap olarak yer verilmesidir. E-ders ise devam edilen lisans ya da ön lisans programlarında alınan derslerin konu anlatımları, testlerin, soruların çözümü gibi konular ele alınarak anlatılmaktadır. E-Ders notu ise derslerin özet ve notları yer almaktadır.

E- eğitim sadece Anadolu Üniversitesinin Açık öğretim Fakülteleri öğrencilerinin yararlandığı bir sistem değildir. Farklı eğitim kurumlarının, farklı ihtiyaçlar göz önüne alarak hazırlamış oldukları ve kullanıma sunmuş oldukları e-eğitim hizmetleri de mevcuttur. Özellikle özel okullar ve dershaneler ile internet ortamında eğitim öğretim faaliyeti veren sayfalar bu imkânlardan faydalanmaktadır. İlköğretim 6 inci sınıflarda öğrenim gören öğrencilerden başlayarak üniversite öğrencilerine kadar her sınıfa ve seviyeye uygun eğitim sağlanmaktadır. Kimi e-eğitim portalları ücretli olmakla birlikte kimi de ücretsiz ve abonelik sadece ile hizmet vermektedir.

İnternet ortamından dersleri, derslerin konularını takip etme imkânı sağlamakta ayrıca ek ders olarak da düşünülebilmektedir. Hem SBS hem de LYS gibi sınavlara hazırlanan öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmekle birlikte son zamanlar da kullanım oranında belirgin artış gözlenmektedir. Bu durum internetin daha çok yaygınlaşması olarak düşünülebilir. Farklı yayın evlerinin farklı ders kitaplarını almaktansa hem daha bağlayıcı hem de daha zevli olan e-eğitim portalları tercih edilebilir. Bir dershane ya da okul havasında geçen konu anlatımları, ders işleme şekilleri ve konuların örnekler ile anlatılması öğrencinin sıkılmadan dinlemesini sağlamaktadır. Kitaplardan biraz daha bağlayıcılığı vardır. Ve veliler de son zamanlar da e-eğitim portallarına yönelmeye başlamıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git