E Mezun

E Mezun
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan e-mezun projesi ile mezun olan öğrenciler ile işverenlerin buluşmasının sağlanması hedeflenmiştir. Bu uygulama ile sisteme kayıtlı olan mezun öğrenciler ile yine sisteme kaydını yaptırmış işverenlerin iletişime geçmesini sağlamaktadır. E- Mezun uygulamasına Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi Internet sitesi üzerinden erişim imkânı vardır. Hem mezun hem de işverenin sistemden yararlanabilmesi için üye olması gerekmektedir. Üye olma işlemleri sırasında mezun öğrenci tüm bilgileri sisteme girer ve kaydeder ardından uygulamaya T.C.Kimlik Numarasını ve oluşturduğu şifre ile giriş yapabilir. İşveren ise yine aynı şekilde Internet sitesinde üye olmak istiyorum butonuna tıklayarak SGK İşyeri Sicil Numarasını da girmek suretiyle ilgili alanları doldurarak kayıt işlemini tamamlar.

E–Mezun sistemine üye olan iş arayan mezun öğrenci bir özgeçmiş oluşturmalıdır. Özgeçmişinizi düzenlerken hatasız ve doğru olarak oluşturmaya dikkat etmelisiniz. İş tecrübelerinizi, bildiğiniz yabancı dilleri, mezun olduğunuz okulları doru ve eksiksiz olarak girmeye büyük özen göstermelisiniz. İşverenler tarafından sisteme eklenmiş başvuruları takip etmenizi öneririz. Bu şekilde sizin kriterlerinize ve vasıflarınıza uygun işleri kaçırmamış olursunuz. E-Mezun sistemine resmi okullarda İLSİS şifrelerini kullanarak giriş yapabilirler. E–Mezun sistemi Mesleki Teknik Eğitimi mezunları için oluşturulmuş bir projedir. Meslek Liselerinden mezun olan öğrencilerin iş arama süresini kısaltarak işveren ile buluşmasını sağlamayı amaç edinmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan E–Mezun sistemi sadece iş arayan ve işverenler için değil mezun olduğu okulda ki arkadaşlarını bulamayan mezunlar içinde eski okul arkadaşlarına ulaşmasını sağlayacak bir platformdur. Okul Arkadaşımı arıyorum bölümünde mezun olduğunuz okulun, mezun olduğunuz yıl ve daha önce ki üç yıla ait mezunların bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ancak gizlilik ilkeleri doğrultusunda üyelerin sadece e – posta adresleri sistem tarafından görüntülenmektedir. Diğer bilgileri tarafınızca görüntülenememektedir. Bu da gizliliğin sağlanması amacıyla yapılan bir uygulamadır. Eski okul arkadaşlarınızı bulabilmek için Mezun Öğrenci Girişi bölümünden sisteme üye olmanız gerekiyor. Okul Arkadaşımı arıyorum bölümü sadece sisteme kayıtlı üyelere hizmet vermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git