E-OKUL BOŞ KONTENJAN

E-okul boş kontenjan uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve liselere giriş aşamasında uygulanana TEOG sınav sonuçlarına göre istediği orta öğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerin aynı okullarda oluşacak boş kontenjan bilgilerini ilgili öğrenci adaylarına aktarmasına olanak sağlamaktadır.

Öğrenci e-okul boş kontenjan bilgilerini takip ederek eğitim almak istediği orta öğretim kurumunda oluşacak boş kontenjan bilgilerini takip edebilmekte ve eğer aranılan vasıflara haiz ise istediği orta öğretim kurumuna kaydını yaptırabilmektedir.

E-okul boş kontenjan uygulamasında, açıklanan SBS sınav sonuçlarına göre öğrencinin aldığı puan ilgili okulun belirlediği taban puanına uyumlu ise bu okullara kayıt yaptırabilmektedir.

Ancak bazı durumlarda okula kaydını yaptıran öğrenci daha yüksek puanlı bir okula kayıt yaptırmışsa ilgili okulun öğrenci kontenjanında boşluk oluşabilmektedir.

Bu yüzden belli dönem sonrasında bu eğitim kurumlarında ek kontenjan uygulaması ile öğrenci kabul edilmektedir.

Bu durumda başka bir öğrenci kontenjan olmadığı için kayıt yaptıramadığı orta öğretim kurumuna ek kontenjan uygulaması çerçevesinde ilgili okula kayıt yaptırabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git