E Okul

E-OKUL

E Okul sistemi Milli eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılında hizmete sunulmuş okul yönetim bilgi sistemidir. Bu sistemde, bir öğrencinin okula ilk girdiği günden mezuniyetine kadar olan tüm süre boyunca kaydı bulunur. E- okul sistemini resmi ve özel tüm anaokulları ile ilköğretim okulları ve özel eğitim okulları aktif olarak kullanmaktadır. İlerleyen zamanlarda ortaöğretim kurumlarının da sisteme dâhil edilmesi çalışmaları ise devam etmektedir. Peki, e okul sistemi üzerinden neler yapılabilmektedir? Bir öğrencinin okula kayıt işlemi, tüm dosya bilgileri ve resminin sisteme aktarılması, öğrenim hayatı boyunca yaptığı devamsızlık ve devamsızlığının takibi, o eğitim öğretim yılındaki müfredatta okutulacak derslerin ve ilgili ders öğretmenlerinin bilgilerinin sisteme aktarılması öğrencilerin sınav tarihleri ile gelişim raporu e–okul sistemi üzerinden yapılmasına imkân sağlanmıştır.

E – okul sistemine öğretmenler, yetkililer ve velilerin ulaşma imkânı vardır. Öğretmenler, yetkililer öğrencilerinin okula kayıt işlemi, tüm dosya bilgileri ve resmini, eğitim öğretim yılında öğrencinin devamsızlık bilgilerinin girişini ilgili eğitim öğretim yılında okutulacak dersleri ve ilgili ders öğretmenlerini sisteme girişini gerçekleştirir. Veliler ise E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Projesi sayesinde çocuklarının o eğitim öğretim yılı için olan alacakları dersleri, derslerinin öğretmenlerini, haftalık ders programlarını, derslerin başlangıç ve bitiş saatlerinin yanı sıra velisi olduğu öğrencinin özürlü ya da özürsüz devamsızlıklarını takip etme imkânına sahiptirler. Ayrıca okul tarafından yapılan duyurulara sistem aracılığı ile ulaşmak mümkündür.

Velilerin çocuklarını yakından takip edebilmesini sağlamak amacı ile hizmete sunduğu E- Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Projesi’ne Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden ulaşılabilir. Sisteme giriş için sadece öğrencinin T.C. Kimlik Numarası yardımı ile Kimlik Numarası olmayan öğrenciler için ise e–okul sistemine kayıtları yapılırken verilen numara ile giriş işlemi gerçekleştirilir. E – okul sisteminin hayatımıza girmesi ile birçok kolaylıkta hayata geçmiş oldu. Bu sayede öğrencilerin okuyacakları okullara kayıtları otomatik olarak yapılmaya başlanmıştır. Ulusal Adres Veri Tabanında kayıtlı bulunan adresine göre öğrenciler ikamet adreslerine en yakın olan ilköğretim okuluna kayıtlarının yapılması sağlanmıştır.

Sayfa başına git