Eğitim Alanında Anne ve Çocuk Rolü

Bir çocuğun doğduğundan itibaren eğitilmesinde en büyük olgu ailedir. Aile bireyleri arasında da çocuk üzerinde en büyük etkiye sahip olan şüphesiz annelerdir. Annelerin, küçükken kendi başlarından geçen olaylar, ileride çocuk sahibi olduklarında, çocuklarına verebileceği eğitim doğrudan geçmişe bağlı izler taşıyabilir.

Bireyler çocuklarını nasıl yetiştiriyor, onlara ne şekilde davranışlar sergiliyorsa, yetiştirilen çocuk ileride ebeveyn olduğu zaman, onlarda çocuklarıyla benzer iletişimler kuruyor. Bu olgular üzerine, Yaşam, Çocuk ve Aile Gelişim Merkezi’nin kurucusu Psikolog Fatma Torun Reid yaptığı röportajda, kendi araştırmaları sonucunda annelerin farklı farklı modellere sahip olduğunu fakat en belirgin anne modellerini 8 kategoride sıraladığını belirtmiştir. Psikolog Fatma Torun Reid’e göre sıralanan anne modelleri; yufka yürekli anneler, idareci ve becerikli anneler, fedakâr anneler, depresif anneler, başarı odaklı anneler, otoriter anneler, endişeli anneler ve aceleci annelerdir.

İdareci ve becerikli olarak kabul edilen modeldeki anneler, en fazla kız çocukları üzerinde kendilerini göstermektedir. Ev düzeni ve temizlik konusunda titiz ve ısrarcı olan tavırlarıyla, çocuklarına titizli aşılamaya çalışır ve düzensizliği hiç sevmezler. Yufka yürekli anneler, çocuğu 5 yaşında da 50 yaşında da olsa ona hiç kıyamaz ve oldukça sevecen tavırlar sergiler. Depresif anneler, çocuklarıyla ilgilenmez, oyun oynamaz, çocuklarında uzak tavırlar sergiler. Başarıya odaklanan anneler, çocuklarının her zaman başarılı ve kendini gösteren bireyler olmasını ister. Endişe eden anneler, çocuklarını hep korur vaziyettedir. Fedakâr anneler, çocukları için her şeyden vazgeçer. Aceleci anneler ise, çok fazla telaşlı ve hareketlidirler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git