Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan yeni çalışma kapsamında düşük maaşla erken emekli olabilme formülü özellikle de prim gününü doldurmasına karşın yaşa takılan vatandaşlara oldukça heyecanlandırdı. Bu şekilde bir çalışmanın olduğuna dair açıklamaların bulunması peki bu şekilde söz konusu olan erken emeklilik gerçekten olabilir mi sorusunun sıkça sorulmasına neden oluyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından inceleme talimatı verilen bu çalışma ile ilgili olarak Bakan bu konunun kesinliğine dair söylemlerinde ortada net bir şey olmadığını ve üzerinde yapılacak analiz ve çalışmalar sonucunda neticenin belli olacağını açıklıyor. Günümüz Avrupa ülkelerinin bir kısmında % 20 veya her yıl için % 5 gibi düşük aylıkla isteyen vatandaşların emekli olarak emekli maaşı almaya hak kazanabilmesine imkan sağlıyor.

Emeklilikte yaşa takılar olarak isimlendirilen Türkiye’de son derece büyük bir kesim bulunuyor. 8 eylül 1999 tarihinden önce işe başlayan kişiler normal olarak yaş şartı olmadan prim ve sigortalılık sürelerini doldurmaları halinde emekli olabilme hakkına sahip olabiliyordu. Ancak DSP, ANAP ve MHP koalisyonunda kurulan hükümet tarafından gerçekleştirilen sosyal güvenlik paketi ile prim gününün yanı sıra bu vatandaşlar için yaş şartı da yeniden dahil edildi. Yeniden olarak belirtilmesinin nedeni de 1991 yılında Demirel hükümeti tarafından kaldırılmış olması ve bunun sonucunda da erkek 43, bayanlar 38 yaşında emekli olabilme imkanına sahip olabilmişti.

Bu nedenle de 30’lu ve 40’lı yaşlarında emekli olacağını düşünen çalışanlar 8 eylül 1999 senesindeki koalisyon hükümeti düzenlemesi büyük bir hüsran yaşattı. Türkiye’ de günümüzde yaklaşık 5 milyon vatandaş emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılan sınıf içerisinde yer alıyor. EYT olarak kısaltılan bu grup için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik grup ile yaptığı görüşmede aldığı talepler doğrultusunda konuya ilişkin bir çalışma yapılmasına karar verdi.

Bu erken emeklilik şartları olarak ise emeklilikte yaşa takınlar ile sigortalılık süresi ve prim ödemesini tamamlamasına karşın yaşa takılan 8 eylül 1999 öncesi işe giriş yapmış olma şartları bulunmaktadır. Bu vatandaşların yıl bazın daha düşük maaşla erken emekli olabilmelerine yönelik ufak bir kapı aralandı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git