Eş Durumu Öğretmen Atamaları

Eş Durumu Öğretmen Atamaları

Bir kamu kurum ve kurumda çalışan kişi eşinden ayrı bir ile tayin edilmesi durumunda kurumun eşlerin bir ilde birleştirilmesini sağlamasına yönelik çalışmalar yapabilir. Ancak bununla birlikte devlet memurlarının dengeli bir biçimde illerde yer alan kurum ve kuruluşlara dağıtılması da sağlanır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre aynı kurumda çalışan ve eşlerden her ikisinin de yer değiştirmeye tabi olan eşlerden ast durumunda olanın görev yeri üst durumda olana bağlı olarak belirlenir. Aynı kurumda çalışmayan farklı kurumlarda çalışan eşlerden her ikisi de yer değiştirmeye tabi olan eşlerden unvan, kadro ve görev bakımından ast olanın görev yeri üst olana bağlı olarak değiştirilir.Eş durumu öğretmen atamaları talebinde bulunmak için atama talebine eşinin bir kamu kurumunda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabii memur statüsünde çalıştığını, görev yeri belgesi ve nüfus kâğıdı örneği ve evli olduklarını nüfus müdürlüğünden alacakları gerekli evraklar ile belgelendirmesi istenir. Tüm bu evrakların tamamlanmasının ardından kurumun ilgili makamına gönderilen atama talep yazısı, kurumun ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmak sureti ile değerlendirilir. Eş durumu nakil taleplerinde diğer eşinde yine 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabii olarak çalışıyor olması yüksek öncelikli bir durumdur. Ancak kurum ya da kuruluş belirtilen şartları sağlamış olsa dahi personelin tayinine olumlu görüş bildirmek zorunda değildir. Bunun nedeni ise kurumun ülke genelinde hizmet ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde personelini görevlendirmesi esastır.

Tayin istenilen yerde boş kadronun bulunmaması, ayrılmayı talep edilen il ya da ilçe de görevi yürütecek başkaca personel bulunmaması, talep edilen il ya da ilçe de kadro unvanının bulunmaması gibi durumlar kurum tarafından değerlendirilen en önemli noktalardır.


Eş durumu öğretmen atamaları, sağlık sebebi ile talep edilen tayinler gibi özür grubu tayinleri olarak değerlendirildiğinden isteğe bağlı atama taleplerinden ayrı değerlendirilir. İşe yeni başlayan asaleti onanmamış bir kamu çalışanının eş durumu tayini isteyemeyeceğine dair ilgili kanunlar da bir hüküm bulunmamaktadır ancak bu durum tamamen kurum ya da kuruluşun takdiri yönünde işlemektedir.

Etiketler:

Eş Durumu Öğretmen Atamaları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. gökhan diyor ki:

    merhabalar eşim 657 ayılı 2 yıllık ağrı doğubeyazıt ta öğretmen bende 4857 saylıl işçi kadrosundayım izmir torbalıda dokuz eylül üniversitesindeyim eş durumundan eşim yanıma gelebilirmi? ilginize teşekkürler

Sayfa başına git