Formasyon Nedir?

Formasyon, lisans programında öğrenim gören bir öğrencinin, eğitim ve öğretim verebilmek amacıyla sahip olması gereken bir programdır. Formasyon alan bir kişi, öğretmen olabilmek için sahip olması gerek en önemli eğitim dersini almış olur. Formasyon sayesinde eğitim verecek olan kişi, ne şekilde, nasıl bir hitapla eğitim verebileceği hakkında bilgilendirilmektedir.

Türkiye’de bulunan üniversitelerdeki eğitim fakültelerinde okuyan öğrenciler, üniversite eğitimleri devam ederken formasyon dersleri alırken, diğer fakültelerde eğitim gören öğrenciler de isterlerse mezun oldukları zaman formasyon eğitimi alabiliyorlar.

Öğrenim gören üniversite öğrencilerinin formasyon alabilmeleri için ağırlıklı not ortalamalarının belli bir puanda olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra alttan kalmış dersi olmaması ya da en fazla 2 olması da formasyon alabilmesi açısından belirlenen önemli bir husustur. Formasyon eğitimleri, üniversite lisans eğitimi devam eden öğrencilerde 5. Yarıyıldan sonra başlamaktadır.

5. Yarı yıldan sonra başlayan formasyon eğitimleri, toplamda 4 yarıyıla yayılır ve öğrencilere ek ders olarak yansıtılır. Mezun olan öğrencilerin formasyon eğitimlerini alabilmeleri için yine bir ortalama yapmaları ve formasyon verecek kapasiteye sahip bir üniversiteye başvurmaları yeterli olacaktır. YÖK ( Yükseköğrenim Kurumu ) bu kapsamda bulunan kontrolleri yaparak yer yıl formasyon eğitim hakkında güncellemeler yapmaktadır. Formasyon alındıktan sonra artık öğrencilere, ‘Formasyon Eğitimi Sertifikası’ şeklinde yansıtılmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim