Gençlik Merkezi ile Faaliyet

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın son yıllarda yaptığı yeni projeler ile gençler iyi ve verimli vakit geçirebilecek yerler edinmektedir. Öğrencilerin eğlenceli aktivitelerde bulunduğu merkezlerden, yapılan araştırmalara göre 740 bin kişinin faydalandığı sonucuna varılmıştır.

Kurulan gençlik merkezleri, gençlere ve öğrencilere 27 alanda hizmet vermektedir. Sinema, fotoğrafçılık gibi sanatsal aktivitelerin bulunduğu merkezde, birçok mesleki eğitim hizmetleri de sağlanmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik, eğitim programına gelen öğrencilerin eğitim dışında kalan sürelerini iyi değerlendirmeleri ve gençlerin kendi yeteneklerini keşfedip geliştirmesi için kurslar tertip ettiklerini ifade etti. Kurulan gençlik merkezlerinde öğrencilerin kendilerini evlerindeki gibi rahat hissetmeleri amaçlanarak, uygun ortamlar hazırlandığını belirten Müsteşar Özçelik, gençlerin kurslara çok yoğun bir ilgi gösterdiğini söyledi.

Hali hazırla ülkemizde toplam 182 gençlik merkezleri bulunmaktadır. Ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başlatılan bu projenin giderek büyüyor olması da çok önemli bir bulgudur. Bu bağlamda, hedeflenen yeni programlar bulunmaktadır. Düzenlemesi yapılan 2016 yılı planlamalarına göre 350 gençlik merkezlerine ulaşabilmeyi hedefleyen Özçelik, kurslarda sadece sinema ve fotoğrafçılık gibi sanatsak faaliyetlerin yanı sıra Türk dili ve edebiyatı, Türk tarihi, matematik, yabancı dil ve bilgisayar gibi temel eğitim konularının da verildiğini belirtti. Ayrıca şuanda ülkemizde gençlik merkezi kamplarından yararlanan öğrencilerin sayısının 33 bin kişi olduğu açıklanmıştır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git