Halk Eğitim Merkezleri ve Verilen Kurslar

Halk Eğitim Merkezleri ve Verilen Kurslar

                HEM olarak kısaltılan halk eğitim kursları el sanatlarından bilişim alanına kadar pek çok dalda eğitim vermektedir. Kişisel eğitim ve sosyalleşme adına büyük önem taşıyan bu kurslar meslek kazandırmada da önemli bir role sahiptir. Halk eğitim kurslar ile sunduğu eğitimlerde vitrin düzenlemeden bilgisayar destekli tasarıma, bilgisayar ağları işletmenliğinden müzik eğitimine kadar pek çok dalda eğitim veriyor.

Halk eğitim kurslar açmak için yaptığı çalışmalarda meslek kursları, sosyal ve kültürel kurslar olarak iki kategoriyi ana dal olarak belirliyor. Bu dallar pek çok yan dallara ayrılarak her ihtiyaca yönelik toplumsal eğitimi gerçekleştiren büyük bir eğitim ağı oluşmuş oluyor. Özellikle okuma yazma seferberliğine önemli katkıda bulunan halk eğitim, kurslar sayesinde eğitim hayatından geri kalmış vatandaşlarımıza da çeşitli alanlarda kendilerini geliştirme ve meslek sahibi olma fırsatı sunuyor. Bunun yanı sıra bilgisayar işletmenliği kursları da oldukça popüler. Dikiş nakış ve el sanatları da revaçta olan kurslardan.

Halk eğitim kurslar dahilinde örgün eğitim sistemini temel alarak hizmet veriyor. Eğitim döneminin başında ücretsiz olarak kayıt yaptırmanız halinde bu kurslardan yararlanabiliyorsunuz. Eğitim tüm yıl boyu sürmekte olup derslere belli bir oranda devam mecburiyeti bulunmaktadır. Kurs bitimlerinde yıl boyunca başarılı olan ve derslere devam etmiş kursiyerlere  Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilir.

1956 yılından günümüze kadar sayısız vatandaşımıza hizmet veren halk eğitim kurslar aracılığı ile pek çok vatandaşımızın kişisel gelişimine ve meslek eğitimine katkıda bulunmuştur. Daha çok ev hanımları tarafından tercih edilmekte olan bu kurslara vakti uygun olan herkes kayıt yaptırabilmektedir. Kurs sınıflarında en az 12 kursiyer bulunur.

Toplumun kültür seviyesini yükseltmek gayesi ile halk eğitim kurslar dahilinde milli değerlerimizi korumak, olabildiğince yaşatmak, yaygınlaştırmak ve değerlerimizin yeni nesillere aktarılmasını sağlamak için çeşitli etkinlikler de düzenlemektedir. Bu ulvi görevi yerine getiren halk eğitim çalışanları özenli, işinin ehli, toplumun refah seviyesini yükseltmeyi gaye edinmiş insanlardan oluşmaktadır. Hangi yaşta olursa olsun vatandaşlarımız bu eğitimlerden faydalanma hakkına sahiptir. Boş zamanlarını faydalı bir işle değerlendirmek isteyen herkese halk eğitim kurslarını tavsiye ederiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git