İKS (İlköğretim Kurum Standartları Modülü)

İKS (İlköğretim Kurum Standartları Modülü)

                İKS (İlköğretim kurum standartları modülü), ilköğretim okullanın eğitim kalitesini ve hizmet standartlarını artırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir ölçeklendirme sistemidir. Uygulama kapsamında öğrenciler, öğretmenler, okul müdürleri, veliler internet üzerinden sisteme girip anketleri doldurarak ilköğretim standartlarına dair ayrıntıları içeren bir veri tabanı oluşturmuş oluyorlar.

Uygulama kapsamında tüm öğretmenlerin bu anketleri doldurması gerekiyor. Okul müdürleri de kurum şifrelerini kullanarak uygulamaya giriş yapabiliyor. MEBBİS uygulama ekranından İKS (İlköğretim kurum standartları modülü) seçilerek anketlere ulaşılabilir. Bu uygulama ile öğrencilerin eğitim hayatında rol alan herkesin gözlemleri neticesinde mevcut durum tespitinde kullanılacak gözlemler ve detaylar elde edilmektedir. Gerçek verilere göre gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde eğitimin kalitesi artıtılmak istenmektedir.

İKS (İlköğretim kurum standartları modülü) her ilde aynı tarihte açılmadığından eğer modüle ulaşamıyorsanız, mebbis sayfasında modül linkini göremiyorsanız bulunduğunuz ilin MEBBİS yöneticisi ile görüşmeniz gerekmektedir. Öğrenci ve veliler ise İlköğretim Genel Müdürlüğü resmi sayfasından İlköğretim Kurumları Standartları başlığındaki link ile İKS (İlköğretim kurum standartları modülü) uygulamasına erişebilirler.

Özel eğitim okulları, vakıf okulları ve özel öğretim okulları henüz bu uygulamaya dahil edilmedi. Bu okulların da sisteme dahil edilmesi için çalışmalar halen sürmektedir. Tüm okulların öz denetim mekanizması da diyebileceğimiz bu sistem ile ilköğretim öğrencilerine yönelik sunulan her türlü eğitim ve okul binasının genelindeki hizmete dair gerçek verilerin toplanmasına ve bu verilere göre gerekli planlamaların ve çalışmaların yapılmasına kaynak oluşturulmaktadır. Sistemde gizlilik esas olduğundan herkes kendi düşüncelerini özgürce belirtebiliyor ve beğenilmeme korkusundan uzak bir şekilde gerçek değerlendirme sonuçları elde edilmiş oluyor.

Öğrenciler kendi okullarından da sisteme giriş yapabilirler, evlerinde bilgisayar olmayan öğrenciler bu şekilde sistemdeki anketleri doldurabilir. Anketteki tüm soruların yanıtlanması gerekmektedir. Yanıtlanan her sayfa, diğer sayfaya geçişte otomatik olarak kaydedilir. Anketlerin tek seferde doldurulması gerekmez. Kişi doldurduğu anketleri kaydederek sistemden çıkış yapabilir, daha sonra kaldığı yerden tekrar devam edebilir.

Uygulamaya katılacak öğrenciler öğretmen görüşü alınmaksızın sistem tarafından seçilir. Örneklem gruptaki öğrenci ve velilerin seçimi için herhangi bir kriter bulunmamaktadır. İdeal gözlem koşulları için öğrenciler rastgele seçilmektedir. Ücretli ve sözleşmeli öğretmenler de kadrolu öğretmenler gibi sistem kapsamındadır.

Etiketler:

İKS (İlköğretim Kurum Standartları Modülü) Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. selahattin diyor ki:

  lütfen geçirin

 2. Yağmur Yamanoğlu diyor ki:

  ÇOK GÜZEL

 3. Yağmur Yamanoğlu diyor ki:

  BRNCE ÇOK GÜZEL OLMUŞ AMA NİYE HEP BURADAN GİRİCEZ

 4. yasin yaman diyor ki:

  delirecem kitap ya Allah ‘ ım yardım et

 5. ibrahim yıldız diyor ki:

  Çok iyi olmuş Teşekkürler

Sayfa başına git