İKS – İlköğretim Kurum Standartları Modülü

İKS – İlköğretim Kurum Standartları Modülü

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim ve öğretim sistemine yönelik anketlerinin yer almış olduğu İKS (İlköğretim Kurum Standartları Modülü ) ile hem velileri hem de öğrencilerin sisteme dahil olmasını, sistem hakkında ki görüş ve düşüncelerine yönelik anketleri yer almış olduğu uygulamadır. İKS (İlköğretim Kurum Standartları Modülü ) ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak eğitim ve öğretim vermekte olan ilköğretim okulları ile il ve ilçe seviyesinde, okul ortamında öğrenciye yönelik olarak sunulan her türlü hizmete ait velilerin, öğrencilerin ve çalışanlar aracılığı ile eğitim öğretim sağlanan kurum hakkında ki verilerin toplanması ve bu veriler ışığında gerekli planlamaların yapılması amaçlanmaktadır. Herkesin kurumun genel işleyişi, eğitim ve öğretim hizmeti, yapısı hakkında genel bir katılım ile eğitim öğretim hizmetlerinin yürütülmesini amaçlamaktadır. Kısaca bir iç değerlendirme uygulamasıdır.

İlköğretim Kurumları Standartlarında ki temel ilkelerden bazıları ise şöyledir,
Eğitimin Temel odağı ve merkezi çocuktur, eğitim sistemi temel hedefleri ile tutarlıdır, çocuk haklarını ve dayandığı ilkeleri yansıtır, Toplumsal cinsiyete, dezavantajlı çocukların eğitim ve gelişim hakları ile uygulamalarına duyarlıdır. Bu başlıklar standartlarda yer alan en önemli başlıklardır. İKS (İlköğretim Kurum Standartları Modülü ) göre iç değerlendirme süreci ilgili okulun Fotoğrafının çekilmesi, güçlü,zayıf ve gelişmesi gereken alanlarının belirlenmesi, içe dönük bir biçimde değerlendirilmesi, kendi durumunu kendinin teşhis etmesidir.içinde bulunduğu mevcut durumu tespit ederek, gelişme planları içinde verilerin üretilmesi ve görevlerini daha iyi yapabilme fırsatları oluşturması olarak sıralanabilir. İKS modülüne, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan MEBBİS uygulaması altında ki İlköğretim Kurum Standartları Modülü başlığından erişim sağlamak mümkündür.

Veli ve Öğrenci giriş ekranından ilköğretim okullarında kur’a yöntemi ile belirlenmiş olan veli ve öğrenciler giriş yapabilmektedirler. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin daha iyi bir duruma gelmesi, okulların fiziki şartlarının iyileştirilmesi amacı ile bir iç denetim olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilerek hizmete sunulan İKS uygulaması ile öğrenci ve veli sisteme dahil edilmiş olmakta ve öğrenci ile velinin görüş, öneri ya da eleştirileri ile eğitim öğretim hizmetlerinin daha iyi bir konuma getirilmesi amaçlanmaktadır.

Etiketler:

İKS – İlköğretim Kurum Standartları Modülü Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. Zübeyde diyor ki:

  Ben mebbis hiç duymadım ama yine de okul kayıtlarını yapcaz

 2. sevgi diyor ki:

  iksyegirmek istiyorum

 3. emin yaman diyor ki:

  yok

 4. emin yaman diyor ki:

  spor salonunun olmaması

 5. emin yaman diyor ki:

  spor salonunun olmaması,pikniklerin doğru gün ve doğru zamanda olmaması.

 6. Furkan Fırat diyor ki:

  İşallah girebilirim

 7. Nurcan diyor ki:

  Sınıftan memnun

Sayfa başına git