İlk Merkezi Yerleştirme

4 yıllık mezun yani Lisans mezunu adaylar Temmuz 2014 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) girdiler. Sonrasında ise ön lisans ve ortaöğretim mezunları ise 1 aydan fazla bir süre önce yani 27 – 28 Eylül 2014 tarihinde Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) girdiler.

Merkezi yerleştirmeler Devlet Personel Başkanlığı tarafından tüm kamu kurumlarından ne adar personele ihtiyaç olduğu bilgisini alarak oluşturulan kontenjanlara tercih işlemlerinin alınmasıyla gerçekleştirilir. Bu sene bu sistem 17 – 26 Kasım 2014 tarihleri arasında işleyecektir. Adaylar bu bağlamda yapacakları tercihleri 30 adet yazabileceklerdir. 2014 senesinde mamur alım sayılarının düşük olduğu Haziran ayında açıkça belli oluyordu. Bu yansımadan sonra adaylarda bir umutsuzluk belirdi. Çünkü Kasım 2014 yerleştirmelerinde de kamu personeli yerleştirme sayısı beklentiyi karşılamayacak kadar çok düşük bir sayı olacak gibi gözüküyor. Bu kesin bir bilgi olmamakla birlikte, bu bilgiyi kesinleştirecek kurum ve kuruluşlar, başta bakanlıklarımız olmak üzere, taşra teşkilatları, belediyeler, üniversiteler, il özel idareleri, KİT’ler ve diğer kamu kuruşlarıdır.

Merkezi adayların çok beklenmesi ve adaylar için çok daha fazla önem taşımasının sebebi ise, bu süreçte torpilin işlenemiyor olmasıdır. Tabi bu bilgiler hiçbir zaman kesinleştirilemez. Büyük lokma yiyen hiç belli olmuyor.

İlk merkezi yerleştirmelerde personel açığı DPB’ ye gönderildikten sonra düzenlenip ÖSYM’ye iletiliyor. Bundan sonra da aday tercih ve işe alım süreci işliyor. 17- 26 Kasım 2014 tercihlerinden sonra açıklanacak olan yerleştirme sonuçlarında tüm adaylara başarılar dileriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim