İlsis Yönetim Sistemi

İlsis Yönetim Sistemi

                İLSİS, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin yürütmekte oldukları iş ve işlemleri bilgi teknolojisi yardımıyla daha hızlı ve kolay gerçekleştirmeleri amacı ile oluşturulan bir tür yönetim sistemidir. Hizmet içindeki iletişimi kuvvetlendirerek zaman kaybını en aza indiren bu uygulama sayesinde bakanlık ve taşra teşkilatı arasındaki her türlü işlem çok daha hızlı bir şekilde yürütülmektedir. İLSİS sayesinde personele dair pek çok işlem ve evrak takibi hızlı bir şekilde gerçekleştirildiği gibi bilişim teknolojisi de yaygınlaştırılmış ve en etkin şekilde kullanılmış olmaktadır.

Sistem halen geliştirilme aşamasında olup, önümüzdeki günlerde bu uygulamayı destekleyecek İLÇESİS ve OKULSİS de uygulamaya katılacaktır. Bu proje sayesinde ülkemizde eğitim hizmetlerinin bütününü kapsayacak bir LAN ağı oluşturularak eğitim işlemleri son derece hızlı bir hale getirilecektir. Projenin ilk ayağı olan İLSİS yayına başlamış ve olumlu tepkiler almıştır. E-dönüşüm çerçevesinde hayata geçirilen bu proje aslında MEBBİS alt sistemlerinden biridir. 1994 yılında çalışmalara başlanmış, 2000 yılında yazılım ve donanım kurulum işlemleri dahil olmak üzere tamamlanmıştır.Türk Telekom ile işbirliği yapılarak Mebnet ağı oluşturulmuş, İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesindeki bilgisayar ve çevre birimleri bu ağa dahil edilmiştir. Uygulama Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesindeki Bilgi Sistemleri Şubesi tarafından geliştirilmektedir. Ekipte birçoğu öğretmen unvanına sahip olan 30’dan fazla yazılımcı görev almaktadır.

İLSİS uygulama yazılımları ile personelin kimlik bilgileri, terfi işlemleri, öğrenim ve sicil bilgileri, sendika bilgileri, izin işlemleri, atama işlemleri, ödül ceza işlemleri ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere ait bilgiler gibi personele dair tüm bilgiler takip edilmektedir. Tayin başvuruları ve daha birçok işlem yine bu uygulama sayesinde hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. İLSİS uygulaması henüz tüm tarayıcıları desteklemiyor. Ancak bu alanda da çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Şu an için Internet Explorer ile uygulamaya erişmek mümkün. Ayrıca tüm öğretmenlerin bilgilerini içeren bu sistemin güvenliği için de çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle geçtiğimiz günlerde yaşanan 687 bin öğretmenin bilgilerinin sızdırıldığı Rapidshare skandalından sonra personele dair bilgilerin güvenliği adına bu konuda bir dizi yeni önlem alındı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim