Kadrolu Profesör Olmayan Üniversiteler

Yükseköğretim Kurulu ( YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın ülkemizdeki üniversitelerde bulunan öğretim üyeleri ve profesörler hakkında yaptığı açıklamalar çok şaşırtıcı verileri bize sunmaktadır.

Ülkemiz genelinde 45 bin öğretim elemanı açığı bulunduğunu söyleyen Çetinsaya’nın konuşmasının ardından Türkiye’deki bazı üniversitelerde kadrolu profesör olmadığı gerçeği gündeme geldi. Yükseköğretim Kurulu’nun ( YÖK) yapmış olduğu istatistiklere göre, Gümüşhane Üniversitesi’nde üniversitede görev yapan rektör de içinde olmak üzere hiç kadrolu profesör bulunmamaktadır. Ayrıca ülkemizin diğer üniversitelerinden olan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde 2, Hakkâri Üniversitesi’nde de 3 kadrolu profesör bulunduğu söylenmiştir.

Türkiye’de üniversite sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerinin toplam sayısı 184’e çıkmıştır. Ama bunun yanı sıra öğretim elemanı açığı ise 45 bine çıktığı açıklanmıştır. Öğretim elemanları başına 21 üniversite öğrencisi, öğretim üyeleri başına 48 üniversite öğrencisi düşerken, birkaç üniversitede bu sayı daha fazla artmaktadır.

Günümüzde Türkiye’de 5,5 milyon üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Buna rağmen toplam öğretim elemanı sayısı 45 bindir. Bünyelerinde kadrolu profesör bulunmayan üniversite yetkilileri, profesör eksikliğinin çok büyük bir problem ortaya çıkarmayacağını düşündüklerini söyleyerek, profesör ilanı verdiklerini lakin kimsenin verilen ilanlara olumlu bir dönüş yapıp başvuruda bulunmadıklarını söyledi.

Ülkemizde 10’dan az profesörü bulunan başlıca üniversiteler; Gümüşhane Üniversitesi ( 0 Profesör ), Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ( 2 Profesör ), Süleyman Şah Üniversitesi ( 6 Profesör ), Hakkari Üniversitesi (3 Profesör ), Türk-Alman Üniversitesi ( 4 Profesör ) olarak belirlenmiştir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim