Kırtasiye Yardımı

Kırtasiye Yardımı

 

                Her eğitim öğretim yılının başında öğretmenlerin, eğitim ve öğretim yılı içerisinde ihtiyaçlarını karşılaması amacı ile kırtasiye yardımı yapılmaktadır. Öğretmenlerin yıl içerisinde kalem, kağıt ve diğer kırtasiye giderlerinin karşılanabilmesi için yapılan bu yardım eğitim öğretim yılının başlamasının ardından yapılmaktadır. Kırtasiye yardımı olarak da bilinen ve eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği okul yöneticileri ile fiilen öğretmenlik görevini yürütmekte olan kişilere verilmektedir. Her bir eğitim öğretim yılı için yılda bir kez verilen bu ödeneğin miktarı her yıl Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen eğitim ve öğretim yılına hazırlık ödeneği eğitim yılının başladığı ay içerisinde öğretmenlere belirlenen miktarlar da ödenmektedir.

Okul yöneticileri ve fiilen öğretmenlik görevini yürüten öğretmenlerin bir yıl içerisinde yapacakları kırtasiye masraflarına ilişkin gerçekleştirilmek de olan bu ödeme her eğitim öğretim yılı için bir kere yapılmaktadır. 2011 – 2012 eğitim öğretim yılı için 600 TL olarak yapılan yardım 2012 – 2013 eğitim öğretim yılında Bakanlar Kurulu kararı ile 700 TL olarak belirlenmiş ve eğitim öğretim yılının başında öğretmen ve okul yöneticilerine ödenmiştir. Kırtasiye yardımları eğitim ve öğretim hizmetleri kadrosunda çalışan tüm öğretmenlere verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği tarihte ödenen eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği bu yıl 20 Eylül tarihinde ödenmiş bulunmaktadır. Hali hazır da maaşları yetersiz olan öğretmenlerin yeni başlayan eğitim ve öğretim yılında yapacakları kırtasiye alımları, yardımcı ders kitabı alımı gibi masraflarına yardımcı olmak adına ödenmektedir.

Kırtasiye yardımı ile öğretmenler o yıl kullanacakları kırtasiye malzemelerinin giderleri ile yine ilgili eğitim ve öğretim yılında kullanacakları yardımcı kitapların alım gideri için harcamaktadırlar. Öğretmenlik mesleği hem zor hem de bir o kadar meşakkatli bir görevdir. Öğretmenlerin az olan maaşlarını takviye etmek ve eğitim öğretim yılı içerisinde ki giderlerinin bir kısmını karşılamak amacı ile Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen tutarda verilen eğitim ve öğretim yılına hazırlık ödeneği Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygun gördüğü tarih de ancak eğitim ve öğretim yılının başladığı ay içerisinde de ödemesi gerçekleşmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git