KPDS – Kamu Personeli Yabancı Dil Sınavı

KPDS – Kamu Personeli Yabancı Dil Sınavı

                Kamu personeli için düzenlenen yabancı dil sınavının kısaltması olan KPDS, bir tür seviye tespit sınavıdır. Bu sınava devlet memurları, Türk Silahlı Kuvvetler personeli, uzman jandarma kanununa göre çalışmakta olanlar, kamuda sözleşmeli olarak çalışan personel katılabilir. Ayrıca yabancı dil seviyesini belgelemek isteyen yüksek okul mezunları ve üniversite tarafından kendilerinden KPDS puanı istenen öğrenciler bu sınava katılabilirler. Yurtdışında görev yapacak olan memurların da bu sınavdan yeterli puan almaları gerekmektedir.

Kamu personeli KPDS başarısına göre yabancı dil tazminatı alır. Tazminat alabilmek için gereken asgari puan 70 olup, 70 üstü puan alanlar tazminat miktarı için 4 grupta sınıflandırılmıştır. İlk grup yani A+ grubu 100-96 puan arası alanları kapsar ve net 70,86 TL tazminat alır. İkinci grup olan A grubu 95-90 puan aralığını kapsar ve net 53,15 TL tazminat alır. Üçüncü sırada gelen B grubu 89-80 puan aralığını kapsar ve net 35,43 TL tazminat alır. Son sıradaki C grubu ise 79-70 puan aralığını kapsamakla birlikte net 17,71 TL tazminat alır.

Alınan puan ve tazminatlar 5 yıl süre geçerlidir. Bu sürenin bitiminde tazminat almaya devam etmek isteyen kişinin tekrar sınava girmesi gerekir. 5 yıl içinde birden fazla kez aynı dil için KPDS giren bir kişinin aldığı en yüksek puan geçerli olmaktadır. KPDS sınavı yalnızca İngilizce için yapılmaz. Arapça, Almanca, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Fars dili, Fransızca, Hollandaca, İrlanda dili, ispanyolca, İtalyan dili, Lehçe, Macarca, Portekiz dili, Romence, Rusça, Sırp dili ve Yunanca dillerinden de KPDS sınavına girilebilir. Ancak tazminat hakkı yalnızca Almanca, Fransızca ve İngilizce sınavlarında bulunmaktadır. KPDS girişte dil sınırlaması yoktur, kişi isterse tüm dillere birden bile başvurabilir. Ancak tazminat almak niyetinde ise bu noktaya dikkat etmesi gerekir.

KPDS her yıl iki dönem olmak üzere Mayıs ve Kasım aylarında gerçekleştirilir. Sınav merkezi Ankara’dır. Ancak aday sayısına göre diğer büyük şehirlerde de gerçekleştirilebilmektedir. Toplam başvuru ücreti 43 TL dir. Herhangi bir yanlışlık halinde yatırılan para iade edilmez, o yüzden başvuru esnasında dikkatli olmanızı öneririz. Başvuru işleminde size sınav sonucunuzu görmenize yarayacak bir şifre verilecektir. Şifrenizi unutursanız tekrar başvuru merkezine gidip 2 TL karşılığında yeni şifre alabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git