KPSS Alan Sıralaması

Türkiye’de kamu personeli olarak çalışmak için adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) girmektedirler. Görev alacak olan kişileri belirlemek için yapılan sınavda, genel yetenek, yabancı dil, genel kültür, eğitim bilimleri, iktisat, hukuk, işletme, muhasebe, maliye, ekonometri, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, kamu yönetimi, istatistik ve uluslar arası ilişkiler soruları sorulmaktadır.

Yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu adaylar girebilmektedir. Belli lisans bölümlerin okuyan öğrenciler de hem okuyup hem de ortaöğretim mezunu olarak Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) girebilirler.

Kendi alanlarında atanıp memur olmak isteyen adaylar ise, doktora, lisans veya yüksek lisans diplomalarını aldıktan sonra başvuru yapabilirler. İki yıl süreyle gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ), sonuçları sınavdan belli bir zaman sonra açıklanmaktadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) için başvuruda bulunup sınava giren öğretmen adayların ise sonuçları Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) alan sıralaması olarak belirlenmektedir. Öğretmenlik okuyan adayın, okuduğu bölümle ilgili sınav alanı seçmesi gerekir.

Sınavda adayın girdiği alana yönelik bölüm soruları da sorulmaktadır. Bu bağlamda açıklanan sınav sonuçlarını, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM ) ve ilgili sitelerden öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git