KPSS Hakkında Her Şey

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ), ülkemizde ilk defa 17 Ekim 1999 tarihinde Devlet Memurları Sınavı ( DMS ) adı ile 12 Aralık 1999 tarihinde Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM ) tarafından uygulanmıştır. Yıllar sonra bu alan genişletilerek 07-08 Temmuz 2001 tarihinde, öğretmen, kariyer meslek sahipleri, düz memurluk meslekleri için Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı ( KMS ), adı altında yapılmıştır. 2003 yılından sonra günümüzdeki Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) sistemi oturmuştur.

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ), personel alımları için girilmesi zorunlu olan bir sınavdır. Belli bölümlere göre girilen sınav sonrası Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) giren adaylara ait bir puan hesaplanır. Her kamu kuruluşunun personel alım ve atamalarında, farklı çeşitte Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) puanları kullanılmaktadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) puanı, 2010 yılında uygulanmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki ( KPSS ) istatistiksel verilerin kullanılması ve özel formüller uygulanması ile hesaplanmaktadır.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM ) tarafından hesaplanan Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) puanında virgülden sonraki hane sayısı 3’ten yüksek alınmaktadır. Bu durumda hesaplama motorlarından yapılan hesaplamalar ile ÖSYM tarafından yapılan hesaplamalarda farklılıklar görülebilir. ÖSYM’nin hesaplaması doğru olan hesaplamadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim