Lisans Ön Lisans Kavramları

LİSANS ÖN LİSANS KAVRAMLARI

 

Lisans ön lisans kavramları üniversiteye hazırlık aşamasında ya da üniversite tercihleri sırasında en çok karşılaşılan kavramlardır. Lisans eğitimi 4 yıllık öğrenim süresi olan ve fakülte olarak adlandırılan eğitim veren üniversiteler de açılmış olan eğitim programlardır. Örneğin, İşletme, iktisat gibi bölümler üniversitelerin lisans eğitimi veren eğitim programlarıdır. Ön lisans programları ise daha çok meslek lisesi çıkışlılar tarafından tercih edilen ve bir meslek edindirmeye yönelik olarak öğrenci alan programlardır. Ön lisans eğitim programlarının bir diğer adı da Meslek Yüksek okuludur. Fakülte mezunları, yüksek lisans, master gibi ileri seviye de eğitimlere, alanlarında uzmanlaşma eğitimlerine devam ederken, ön lisans, meslek yüksek okulu mezunu öğrenciler ise bir meslek edinmiş olarak hayata atılırlar. Ancak Meslek Yüksek Okullarından mezun olan öğrencilere yüksek öğrenime devam etme hakkı tanıyan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) mevcuttur.

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilmekte olan bu sınav ile iki yıllık öğrenim veren ön lisans programlarının eş değer olan fakültelerde yer alan programlara devam edilebilmektedir. Bunun yanı sıra yine ön lisans mezunu öğrencilerin öğrenimlerini dört yıllığa tamamlamaları için Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültelerinin belirli lisans eğitim programlarına kayıt imkânı bulunmaktadır. Lisans programları 4 yıllık, ön lisans programları ise 2 yıllık eğitim vermektedir. Ön lisans programları daha ziyade meslek lisesi mezunları ile daha çabuk bir meslek edinmeye yönelik eğitim programlarıdır. Lisans ön lisans kavramları üniversiteye hazırlık aşamasında ve tercih işlemleri sırasında adayların akıllarını en çok kurcalayan sorulardandır. Ancak her iki eğitim programında da iş olanakları ve eğitime devam etme olanakları bulunmaktadır.

Ön lisans programlarından birinden üniversite hayatına başlayarak ardından Dikey Geçiş Sınavına katılmak ve başarılı olmak sureti ile fakültelere devam edebilme imkânı olduğu gibi Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültelerinin de ilgili bölümlerine devam edebilme olanağı bulunmaktadır. Ön lisans mezunu öğrenciler, öğrenim gördükleri okul da aldıkları ve başarı olarak verdikleri derslerden yüksek öğrenime geçiş yapmaları durumunda muaf olurlar ve tekrar bu derslerden sorumlu tutulmazlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim