LYS Sınav Sonuçları Sorgulama

2016 yılı için LYS sınavının ilk iki oturumu gerçekleşti. Bir dahaki oturumlar ile ilgili sınav giriş yerleri ve sınavlar ile ilgili detaylar da açıklanmış durumda.

2016 LYS Sınav Süreci

LYS sınavında takvim doğrultusunda adaylar sınava girmektedir. 18 Haziran ve 19 Haziran günü yapılan sınavlar tamamlanırken, bir dahaki hafta sonu yapılacak sınavlar ile birlikte LYS dönemi de tamamlanacak. Hafta sonu yapılacak sınavlar ise şöyle;
25 Haziran 2016 Cumartesi günü LYS 2 Fen Bilimleri sınavı, 10.00’da başlayacak 135 dakika sürecek.
25 Haziran 2016 Cumartesi günü LYS 5 Yabancı Dil sınavı, 14.30’da başlayacak 120 dakika sürecek
26 Haziran 2016 Pazar günü LYS 3 Edebiyat-Coğrafya sınavı, 10.00’da başlayacak 120 dakika sürecek.

Sınav Giriş Yeri Öğrenme

Hafta sonu yapılacak sınavlara nerede gireceğini öğrenmek isteyen kişiler ise https://ais.osym.gov.tr/ bağlantı adresi üzerinden giriş yaparak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir.

Capture 2016-06-00 at 10.29.31

LYS Nedir?

Üniversite tüm gençlerin hayali olmakla birlikte iyi bir üniversitede istediği bölüme yerleşebilmek adına aylarca, senelerce didinip durulur. En sonunda sınav zamanı gelir. Tüm emeklerinizin tüm çabanızın karşılığını almak için iki aşamalı bir sınava girmek sorundasınızdır. Bunlardan birincisi Nisan ayında yapılan YGS, Yüksek Öğretime giriş sınavı İkincisi ise LYS Lisans Yerleştirme Sınavıdır.

LYS Sınav Ve Puan Türleri Nelerdir?

Lisans Yerleştirme Sınavı 5 ayrı oturumda gerçekleştirilmektedir. Her oturumda farklı testler ama ortak cevap kâğıdı kullanılmaktadır. LYS 1, Matematik-Geometri Sorularından, LYS 2,  Fen Bilimleri Sorularından (Fizik, Kimya, Biyoloji), LYS 3, Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya Sorularından, LYS 4, Sosyal Bilimler Sorularından (Tarih, Coğrafya, Felsefe) LYS 5, Yabancı Dil Sorularından (İngilizce, Almanca ya da Fransızca) oluşan testler uygulanmaktadır. Lisans Yerleştirme Sınavına girebilmek için, Nisan ayında gerçekleştirilen Yüksek Öğretime Geçiş Sınavında taban puanı geçmiş olmak şartı aranır. Aksi takdir de aday LYS’ye giremez.

 

Lisans Yerleştirme Sınavı, Yüksek Öğretime Giriş Sınavı gibi yine Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (OSYM) tarafından gerçekleştirilmektedir. Sınava girmek isteyen aday OSYM tarafından ilan olunan başvuru tarihlerinde elektronik ortamdan başvurusunu gerçekleştirmesi gereklidir. İster aday kendisi bu sınava bizzat ÖSYM’nin resmi internet sitesinde bulunan Başvurular bölümünden erişmek sureti ile başvurur isterse de OSYM tarafından belirlenen sınav başvuru merkezleri aracılığı ile başvurusunu gerçekleştirir.

LYS’ye Katılma

LYS’ye katılacak adayların başvuru işlemini bizzat kendisi yapması halinde başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra “Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını mutlaka görmeleri ve ekrana gelen belgenin yazıcıdan dökümünü almaları gerekmektedir. Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçları, OSYM tarafından ilan edilen tarihlerde resmi internet sitesinden açıklanmaktadır. Adayların Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarına erişebilmeleri için T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri aracılı ile OSYM sonuç uygulamasına giriş yapmaları gerekmektedir. Sınav sonuçlarını ÖSYM’nin sonuç açıklama sayfasından öğrenebilirler. YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelerde ki bölümlerin taban ve tavan puanlarının yer aldığı tercih kılavuzu açıklanır. Tercih kılavuzun da yer alan puanlara göre ve adayın öğrenim görmek istediği bölüme göre tercih yapmasının ardından ÖSYM tarafından yerleştirme işlemleri tamamlanarak adaylara duyurulur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git