MEB KILIK KIYAFET YÖNETMELİĞİ

Resmi kurum ve kuruluşlarda kılık ve kıyafet disiplini ne uyulması gerektiği bilinmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar içinde aynı kurallar geçerlidir.

Buna göre MEB kılık kıyafet yönetmeliği incelendiğinde de aynı disiplinin hakim olduğu görülmektedir. MEB kılık kıyafet yönetmeliği içeriğinde öğrenciler tek tip giyinmeye zorlanamazlar, ancak çok uçlarda ve aykırı giyim usulü de kabul edilemez.

Ailelerin yüzde 50’lik kısmı ve okul yönetmeliğinin mutabık kalması durumunda önlük ya da forma giyilmesi serbest olmasına karar verilmiştir.

Öğrenciler eğitim gördükleri atölyelerde gerektiği gibi tulum ve önlük giyebilir, ayrıca özel günlerde maddi külfet olarak nitelendirilebilecek şekilde giyinmeye zorlanamazlar. Ayrıca kız öğrenciler saçları uzun ise toplu olarak okula gelmek durumundadır.

Makyaj ve tırnaklarda boya kabul edilemez. Erkek öğrenciler ise saç ve sakal kontrolüne tutulabilmektedir.  MEB kılık kıyafet yönetmeliğinde öğretmenler içinde bazı kriterler mevcuttur.

Buna göre gerek kadın öğretmenler gerekse erkek öğretmenler görev aldıkları kurumun ciddiyetini muhafaza edecek ölçüde kılık ve kıyafetlerine özen göstermek ile yükümlüdür.

Etiketler:

MEB KILIK KIYAFET YÖNETMELİĞİ Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. fatih kılınç diyor ki:

    müzik öğretmeniyim 13 yıldır müzik öğretmenliği yapıyorum NDGL, TOKAT GOPİÖO, SEMERCİ KÖYÜ İÖO,NİKSAR ATATÜRK İÖO ve şimdi NİKSAR İHSAN KARATAY ORTA OKULU MÜZÜK ÖĞRETMENLİĞİ görevlerinde bulundum bulunuyorum. Çıkan her türlü yönetmeliğe uymaya dikkat ediyorum.

  2. halit pala diyor ki:

    Kurumun ciddiyeni muhafaza etmek ve örnek bir öğretmen olmak için, en az çeket,gömlek ve kumaş pantolonun giyinmesi kıyafeti olması gerekir.Bunun dışında kot pantolon, boğazlı kazak, giyilmemesi ve sakal bırakılmaması gerekir.Çünkü öğretmen öğrencilerine ve velilerine karşı kılılk kıyafeti, hal ve hareketiyle örnek insan olmalıdır. Şu anda saç, sakal uzatan , kot pantolon giyen değişik gisilerle derse giren öğretmenlerin davranışlarını benimsemiyorum.

Sayfa başına git