MEB Öğretmen Atamalarını Yaptı

MEB Öğretmen Atamalarını Yaptı

MEB tarafından yapılması gereken atamalar en sonunda yapıldı.Öğretmenler atama yerlerini aşağıdaki bağlantı sayesinde öğrenebileceklerdir.Meb şura salonunda kura çekimi ile belirlenen yerlere hangi öğretmenlerin yerleşeceği belli oldu.Milli Eğitim Bakanı öğretmen atama programına telekonferans yöntemiyle katıldı.

MEB (MEBBİS), KPSS ÖABT sınavına göre öğretmen

atamalarını yaptı. MEBBİS KPSS ÖABT öğretmen atama yerleri belli oldu. MEBBİS KPSS ÖABT atamaları MEB şura salonundaki kura çekimiyle yapıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), belirlenen branşlar için KPSS’de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne göre ilk öğretmen ataması yapıldı.

 

ATAMA YERLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın İstanbul’dan telekonferansla katıldığı atama, MEB Başöğretmen Salonu’nda 40 bin öğretmenin ataması bilgisayar kurasıyla gerçekleştirildi. Törende, öğretmen adayları atama heyecanı yaşadı. Atanan öğretmenler, 11 Eylül’den başlayacak 3 günlük uyum eğitime ile birlikte göreve başlayacak.

40 bin yeni öğretmen adayının atama yerleri bugün belli oldu. Çeşitli programları nedeniyle İstanbul’da bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı atamaya telekonferans yöntemiyle katıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in de hazır olduğu açıklama töreni Ankara’da yapıldı. MEB, eğitim kurumlarına ilk atama, açıktan ve kurumlar arası yeniden atama ve milli sporcuların ataması kapsamında 40 bin öğretmen atadı. Atanan öğretmenler, 11 Eylül’den itibaren tebligat beklemeksizin atandıkları il milli eğitim müdürlüğüne gerekli belgelerle başvurarak göreve başlayabilecek.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hikmet Çolak, törende yaptığı konuşmada, 40 bin öğretmen kadrosu için 98 bin 743 başvuru yapıldığını belirtti. Çolak, halen bakanlık teşkilatında 770 bin öğretmenin görev yaptığını, yeni atanan 40 bin öğretmen ile bu sayısın 810 bine çıktığını bildirdi. Atama sonuçları, MEB’in www.meb.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecek. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hikmet Çolak, 145 öğretmen branşından 87 branşta alım yapıldığını söyledi. 19 branşta boş kadro bulunmadığını, 37 branşta sınava giren olmadığını kaydeden Çolak, “60 barajımız var. 98 bin başvurudan 40 bin atama yapılacak. 3 bin branş boş kalacak. Boş kalan yerlere gitmek isteyen öğretmen adayları bu atamaları bu atamanın ardından yapılacak. Bu 40 atamanın yüzde 50 si doğu ve güneydoğuya atanacak.” diye konuştu.

Çeşitli programları nedeniyle İstanbul’da bulunduğunu belirten Çolak, “Son 10 yılda Milli Eğitim Bakanlığı olarak 408 bin öğretmen ataması yaptık. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük kamu atamasıdır. Son 10 yılda öğretmenlere yönelik çok ciddi çalışmalara yapıldı. İnşallah zaman içinde bunları yapacağız. Bu atamalarda bir kısım adayımız sevinecek bir kısmı üzülecek. Ama üzülenlere de her şeyin hayırlısı olsun demek istiyorum. Soncu ne olursa olsun bunun hayırlı olmasını diliyorum. Atanacak öğretmenleri şimdiden tebrik ediyorum,. Yeni atanan öğretmenlerin 11 Eylül de uyum eğitimi başlayacak. O uyum eğitimlerinde birlikte olacağız. Şimdiden atanacak arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.”Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından bilgisayar kurasıyla atamalara geçildi. Atamaları MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin yaptı. Salonda bulunan katılımcılar arasından tesadüfen 9 numara söylemesi istendi. Salondakilerden tek tek alınan rakamlardan oluşan 391765051 numarası oluşturularak atamalar başlatıldı.

Öte yandan, atama törenlerini izlemek ve atamasının yapılıp yapılmadığını öğrenmek amacıyla öğretmen adayları ve aileleri sabah erken saatlerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın önünde toplandı. Salonun yetersizliği nedeniyle ancak gelenlerden bir kısmı içeri alınabilirken bir kısmı da töreni bakanlığın önündeki alanda kurulan dev ekrandan izledi. Atamalar sırasında isimlerini ekrandan gören öğretmen adayları çığlık atarak ve birbirlerine sarılarak sevinçlerini paylaştı.

87 ALANA ATAMA YAPILDI

Atamalar 87 alanda yapıldı. İlk atama yoluyla 39 bin 432, kurumlar arası yeniden atama yoluyla 400, milli sporcuların atanması yoluyla 168 öğretmen alındı. En çok kontenjan sırasıyla 5 bin 34 ile İngilizce öğretmenliği, 3 bin 953 ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, 3 bin 582 ile ilköğretim matematik öğretmenliği, 3 bin 89 ile Türkçe öğretmenliği için ayrıldı. Fen bilimleri/fen ve teknoloji öğretmenliğine 2 bin 736, rehber öğretmenliğine 2 bin 628, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliğine 2 bin 470, matematik öğretmenliğine bin 979, sınıf öğretmenliğine bin 835, okul öncesi öğretmenliğine ise bin 809 öğretmen atandı.

KAYNAK: egitim.bugun.com.tr

Etiketler:

MEB Öğretmen Atamalarını Yaptı Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. derya ünal diyor ki:

  meraba ben seramik öğretmenliği bölümü mezunuyum ve sıralamam 3tü. seramik öğretmenliğine 11 kişi alındığı halde atamam yapılmadı. çünkü bizim bölümle hiçbir alakası olmayan dekoratif el sanatlarını da bizim bölüme atadılar. buyüzden esas seramik öğremenlerinin hepsi açıkta kaldı. biran önce bu adaletsizliğe bir son verilmesini taleb adiyorum Allah rızası için çoluğumuzun çocugumuzun rızkını çalmayın..

 2. ayşe diyor ki:

  Sana katılıyorum kardeşim ben de seramik öğretmenliği mezunuyum dershaneye gidip sınava hazırlanıyorum, mezun olalı uzun zaman oldu ama pes etmedim rızkı veren allah’tır inşallah bize de nasip olur atanmak…

  1. ayşe diyor ki:

   Ben de gazi üniversitesi seramik öğretmenliği bölümü mezunuyum ve yıllardır atama bekliyorum mesleğimi en iyi şekilde yapabilmek için ailem için evladımın geleceği için atanmaya ihtiyacım var benim gibi atama bekleyen birçok arkadaşım var lütfen duyun sesimizi dekoratif sanatlar gibi bölümlerin bizim bölüme atamasının yapılmasını istemiyoruz öncelik olarak asıl bölüm mezunu olan eğitimini almış seramik öğretmenlerinin ataması yapılsın. mağduriyetimizin giderilmesi için buradan ilgili kişilere seslenmek istiyorum öncelikle sayın bakanım bize yardım edin lütfen sesimizi duyun biz atanmak istiyoruz…

 3. Seramik ve cam teknolojisi diyor ki:

  Sayin yetkililer lutfen bu yazdiklarimizi dikkate alin anlayin halimizi lutfen 2016 subat atamasinda seramik ve cam teknolojisine 100 kadro verilmesini talep ediyoruz yillardir kadro azligi ve alanimiza seramikle alakasi bile olmayan bolumlerin atanmasi yuzunden bircogumuza sira gelmedi atanamadik magdur edildik bundan sonra ayni sorunlari yasamak istemiyoruz herkes kendi alanina atansin bizler buyuk bir heyecanla atanmayi bekliyoruz insallah biz de ogretmen olmak kendi meslegimizi yapmak istiyoruz sirada bekleyen ve bu atamaya ihtiyaci olan bircok kardesimiz var artik gozyaslarimiz dinsin bizim de yuzumuz gulsun lutfen yardimci olun bize…

Sayfa başına git