Meb Personel Özlük Hakları

Meb Personel Özlük Hakları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan personellerin öğretmen, müdür, hizmetli, şoför, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayar işletmeni gibi tüm unvanlarda ki personellerin özlük hakları Bakanlığa bağlı olan Personel Genel Müdürlüğünce düzenlenir. Tüm kamu çalışanlarının olduğu gibi Milli eğitim Bakanlığı çalışanlarının da Meb Personel Özlük Haklar kanun ve yönetmelikler ile güvence altına […]

Editör:admin
Yayınlanma tarihi: 8 Eylül 2012 06:14 Güncellenme tarihi : 08 Eylül 2012 06:14
Meb Personel Özlük Hakları

Meb Personel Özlük Hakları

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan personellerin öğretmen, müdür, hizmetli, şoför, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayar işletmeni gibi tüm unvanlarda ki personellerin özlük hakları Bakanlığa bağlı olan Personel Genel Müdürlüğünce düzenlenir. Tüm kamu çalışanlarının olduğu gibi Milli eğitim Bakanlığı çalışanlarının da Meb Personel Özlük Haklar kanun ve yönetmelikler ile güvence altına alınmıştır. Öncelikle 657 sayılı Devlet Memuru Kanunda belirtilen tüm mali ve sosyal haklardan yararlanırlar. Öğretmenler daha önce Bakanlık tarafından il emrine atanıyor ardından İl Milli Eğitim Komisyonu toplanarak il emrine atanan öğretmenleri ilçe ve köy okullarında görevlendiriyordu. Artık bu işleme son verildi ve öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmet edecekleri noktaya atanıyorlar.

Öğretmenlerin zorunlu hizmet bölgeleri il düzeyinden ilçe düzeyine indirgenerek, büyük illerde ki kırsal yerlerde bulunan okullarda çalışan öğretmenler zorunlu hizmetlerini yapmış oluyorlar. Birinci bölgede 3 yıl süre ile hizmet veren öğretmen 2 ve 3. bölgelerde de hizmet vermek zorunda. Eğer öğretmen kendi talebi ile atanma istemez ise Bakanlık resen öğretmenin görev bölgesini değiştirmektedir. Yürürlüğe giren bir diğer yönetmelikte Okul Müdürlerini ilgilendirmektedir. Bu yönetmelik ile okul müdürleri 5 yılda bir rotasyona tabii tutulmaya başlandı. Ancak bu tüm okul müdürlerini kapsamamaktadır. Sadece Bakanlık ve Müdürlüklerin gerekli gördüğü durumlarda okullarda ki hizmet süresini 5 yıl olarak tamamlamış olan Okul Müdürlerinin yeri değiştirilmekte. Öğretmen olarak atanabilmek için OSYM tarafından yapılan KPSS giren ve kendi branşlarında en yüksek puandan başlamak koşulu ile atamaları Milli Eğitim Bakanlığınca kur’a usulü ile atamaları gerçekleştirilir.

Kadrolu ve sözleşmeli çalışan öğretmenler eş durumundan, sağlık durumundan ya da belgelenebilir bir özür durumundan yılda bir ya da iki kez Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği şartlar doğrultusunda özür grubuna bağlı tayin talebinde bulunabilir. Özür grubu tayinleri kış tatili ile yaz tatillerine denk gelen aylarda gerçekleştirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığınca özür grubuna bağlı yer değiştirmeler de mazeretin belgelendirilmesi talep edilir. Sözleşmeli öğretmenlerde ise çalıştıkları yerde en az 1 yıl süre ile hizmet vermiş olma ve atanmayı talep ettiği yerde ki bölümün kadro ve pozisyonunun münhal olması şartı aranır.

 

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

2015 Emekli Maaşları 2015 Emekli Maaşları 2015 yılı büyük bir heyecanla beklenirken, ülkemizde en çok yaşanan sı...
74 Bin Memur Alımı 74 Bin Memur Alımı Bütçe Kanunu ve Orta Vadeli Program, bir sonraki yıla göre belirlenece...
6500 POMEM Alımı 6500 POMEM Alımı Polis Meslek Eğitim Merkezleri ( POMEM ) 2014 yılı öğrenci alımı için ...
Bizi Takip Edin
MEBBİS Facebook MEBBİS Twitter MEBBİS Google Plus MEBBİS Tumblr MEBBİS Foursquare MEBBİS İletişim MEBBİS Feed
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim