TUS – Tıpta Uzmanlık Sınavı

TUS – Tıpta Uzmanlık Sınavı

Tus olarak bilinen Tıpta uzmanlık sınavı, doktorların korkulu rüyası ve belki de ülkemizde gerçekleştirilen en zor sınavlardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Tıpta uzmanlık sınavı 1987 yılından beri yılda iki kere olmak üzere klasikleşmiş bir biçimde ilkbahar ve sonbahar da nisan ve eylül aylarında gerçekleştirilmektedir. Sınav sadece Ankara’da yapılmaktadır.1987 yılından önce ise uzmanlık tavsiye mektubu ile gerçekleştirilmekteydi. Tıpta Uzmanlık Sınavı yaygın olarak bilinen adı ile TUS en başta doktorlar olmak üzere ilgili yönetmelikte belirtilen meslek dallarının (biyologlar hariç olmak üzere, veteriner, diş hekimliği, kimya vb meslek mensupları) katıldığı merkezi bir sınavdır. İhtisas alanlarında uzman doktor yetiştirme amaçlı olarak gerçekleştirilen bir sınavdır. Tıpta uzmanlık sınavını kazanarak yerleştirilmesi yapılan kişiye asistan (araştırma görevlisi) adı verilmektedir ve yine yönetmelikte belirtilen eğitim süresini tamamlamasının ardından da hekim eğitim görmüş olduğu bölümden mezun olarak Uzman Doktor unvanını almaya hak kazanır. Örneğin Kardiyolog, Cerrah ya da Dâhiliyeci gibi unvanlar alırlar.

Tıpta Uzmanlık Sınavı’na katılan bir adayın sorumlu olduğu konular bütün tıp dersleri olmak üzere toplam 11 ders vardır. Sınavda adaya toplam olarak 200 adet çoktan seçmeli soru sorulur ve 210 dakika (3,5 saat) bir süre verilir. Sınavda sorulan sorulara ait konu başlıklarını sıralayacak olur ise Anatomi, Fizyoloji – Histoloji – Embriyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Patoloji, Farmakoloji, İç Hastalıkları, Pediatri, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Bilgisi ve Küçük Stajlardır. Bu konular sınava girecek olan adayın sorumlu olduğu derslerdir. Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılmaktadır. Ve yine sonuçlarda ÖSYM tarafından açıklanmakta ve resmi internet sitesinde ilan edilmektedir.

Uzman Doktor adaylarının başarı ile geçmesi gereken bu sınavın sonucunda tercih işlemleri yapılır. Sınavı başarı ile geçip tercih işlemlerinin alınmasının ardından da yerleştirme işlemleri gerçekleştirilir. Tıpta Uzmanlık Sınavına başvurana Uzman Doktor adaylarının yarısı bu sınavı başarı ile geçebilmektedir. Ancak başarılı bir şekilde Tıpta Uzmanlık Sınavı geçen uzman doktor adaylarından sadece yarısı bir yere yerleştirilebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git