Mebbis

MEBBİS – Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemi

 Mebbis, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim sistemlerinin kısaltılmış adıdır. Ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çevrimiçi olarak internet üzerinden sağlanan hizmetlerin araştırma, geliştirme ve hizmete sunulması işlemlerinin gerçekleştirildiği uygulamalar sistemi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Mebbis MEB Bilgi işlem Grup Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir. Mebsis’in sunduğu başlıca hizmetler e okul, e–okul veli bilgilendirme sistemi, e-personel, e- taşınır, e- akademi en bilinen uygulamalardandır. Bunların yanı sıra personelin kullanımına sunulmuş olan, daha pek çok uygulamalara da sistemin içinde yer almaktadır. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde, internetin sağlamış olduğu imkânlardan en iyi şekilde yararlanmayı amaç edinerek hem velilerin hem yetkililerin hem de personelin hizmetine sunduğu bu uygumlalar, istenilen bilgilere en hızlı ve doğru şekilde güvenli bir ortamda ulaşılmasını sağlamaktadır.

Personel Özlük işlemlerinin takibi, izin ve rapor durumlarının takibi sistem sayesinde sağlanabilmektedir. Mebbis uygulama sisteminde, velilerin hizmetine sunulan E – Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Projesi ise velisi oldukları öğrencilerin,  çocuklarının ilgili eğitim öğretim yılı için olan alacakları dersleri, bu derslerinin öğretmenlerini, haftalık ders programlarını, derslerin başlangıç ve bitiş saatlerini, velisi olduğu öğrencinin özürlü ya da özürsüz olarak okula devamsızlıklarını yakından takip etme imkânına sahip olurlar. Tüm bunlara ek olarak okul tarafından özel ya da genel olarak yapılan duyurulara da sistem aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Tüm sistemlerin ve uygulamaların yeni yeni oturmaya başladığı ve uygulamanın da daha yeni olması da düşünülürse her geçen gün daha fazla kesime hitap etmektedir.

Uygulama alanları ve uygulamaların işlerliği her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte bilgi güvenliği de bu alanda büyük önem taşımaktadır. Hem uygulamaların güvenliği hem de uygulamaların içeriği bilgi ve belgelerin güvenliği internet ortamında çok daha büyük önem taşımaktadır. Bu konu, bilgi ve belgelerin güvenliği konusu Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı çalışanları tarafından en öncelikli hedefler arasındadır. Çünkü öğrencilerin ve çalışan personelin bilgilerinin en iyi şekilde korunması, korunurken de gerekli birimler ile paylaşılması esası çerçevesinde hizmetin yürütülmesi gereklidir.

Sayfa başına git