Meis

MEİS
Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Merkezi tarafından hizmete sunulan e–okul modüle ek olarak kullanılmaktadır. MEİS Modülü, daha çok Özel ve resmi Özel Eğitim Okulları ve Rehabilitasyon birimleri ile Halk Eğitim Merkezleri tarafından kullanılmaktadır. Diğer okul ve eğitim birimleri için E–okul uygulamasında gerçekleştirilen bilgi girişlerinin onaylanma aşamasıdır. E – okul modülünde okulun fiziki durumuna ait olan bilgiler girildikten sonra MEİS modülünde ise bu bilgilerin, okula ait e–okul uygulaması aracılığı ile girilen bilgilerin onay ekranı mevcuttur. Bilgi girişinin ardından onay ekranından onaylama işlemi gerçekleştirilir.

Milli Eğitim Bakanlığı MEBBİS uygulamalarından biri olan MEİS, özel eğitim kurumlarının bilgi girişlerini gerçekleştirmiş oldukları sistemdir. Hem e–okul hem de meis uygulamalarının kullanılmasında ki amaç okulların durumları hakkında hem hızlı hem de doğru bir şekilde bilgi edinmektir. Okulların lojmanları, derslikleri, lavaboları, oyun alanları gibi fiziki şartlarının uygulamalar aracılığı ile sisteme işlenmesi sağlanır. İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile Bakanlık tarafından da kontrol edilebilen bu bilgiler sayesinde okullarda bulunan ya da ileri de gereksinim duyulabilecek, yetersiz kalabilecek derslikler, alanlar için önceden önlem alınabilmesi imkânı doğacaktır. Okullarda bulunan lojmanların da girişinin sağlandığı bu modüller sayesinde öğretmenlerin ya da görevli çalışanların barınma ihtiyaçlarına yönelik olarak da önlem alınabilmesi sağlanabilmektedir. Hem e–ekol hem de meis uygulaması sayesinde resmi yazışmalar azalmış böylelikle de kırtasiye giderlerinden büyük oranda tasarruf sağlanmıştır.

Bakanlık ya da Milli Eğitim Müdürlükleri, ihtiyaç duydukları hallerde ya da herhangi bir sebep ile Bakanlığa bağlı olarak eğitim ve öğretim hizmeti veren kurumların durumları ile ilgili bilgilere en kısa süre de ve en hızlı şekilde erişim imkânı bulabilmektedir. İnterneti ve getirmiş olduğu kolaylıkları her zaman kullanan ve daha verimli olarak kullanmak için çaba harcayan Milli Eğitim Bakanlığı geliştirdiği uygulamalar sayesinde Türkiye’nin her yerinde ki okulları bu uygulamalar sayesinde kontrol edebilmekte ve yine bu okullar ile ilgili bilgilere ulaşabilmektedir. Okullara ait olan bilgilerin MEİS uygulamasına zamanında ve yetkili kişilerce yapılması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git