Memur Alımları

Ülkemizde memur alımları, Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) ile belirlenmektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) yılın belli ayında başvuru yapılarak, ortaöğretim, lisans ve ön lisans adaylarını kapsayan bir sınavdır. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda ( KPSS ), genel yetenek ve genel kültür testleri ortak sorular olmakla birlikte, alan derslerine göre de sorular yer almaktadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) başvuruları ve sonuç öğrenme sistemi resmi olarak Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM ) resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. Bu bağlamda sınava başvuracak ve girecek olan adayların nasıl ve hangi belgelerle ilerleyecekleri, bu sitede yayımlanmaktadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) sonuçlarına göre, ortaöğretim mezunları olan adaylardan kamu personelleri seçilmektedir. Bu adaylar devletin çeşitli çalışma alanlarında görevlendirilirler. Diğer bir yönden lisans programlarından mezun olmuş adaylar ise, alan soruları çözerek alan başarı sıralamalarına göre yerleştirilmektedirler.

Bu bağlamda öğretmenler yer almaktadır. Lisans programlarının öğretmenlik bölümlerinde okuyan adaylar okudukları alana ilişkin soruları çözerler. Memur alımları ise, alan sıralamalarına göre belirlenir ve belirlenen tarihlerde öğretmen atamaları gerçekleştirilir.

Ataması olamayan veya Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı ( KPSS ) kazanamayan adaylar ise iki senede bir uygulanan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) tekrar girmek zorunda kalırlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git