Memur Aylık (Maaş) Katsayıları

Aylık Katsayı unsuru, devlet memuru olarak çalışan kişilerin ödemelerinde kullanılması sebebiyle çok büyük önem taşımaktadır. Çalışan devlet memurlarının taban aylık katsayıları, kıdem aylığı katsayısı da aylık katsayısı dışında memurların maaşları üzerinde etkilidirler. Fakat bu bağlamda maaşlara zam yapılacağı zaman burada önemli olan aylık katsayılar olmaktadır.

Aylık katsayılar, çalışan memurlara ödenen mali-sosyal haklar ve aylık hakların bazılarının miktarlarının hesaplanmalarında altışar veya üçer olmak üzere, Genel Bütçe Kanunu ile belirlenmektedir. Bu bağlamda Bakanlar Kurulu, ekonomik sebeplere bağlı olarak, dönemleri değiştirmek üzere yetkilidir.

Aylık ücretlerin belirlenmesi için birçok hesapta kullanılan aylık katsayıda oluşabilecek değişiklik bu öğelerin miktarını da değiştirebilmektedir. Aylık katsayılar, ek gösterge aylığı, kıdem aylığı, aylık, temsil ve görev tazminatı, makam tazminatı, aile yardımı ödeneği gibi aylıkları da etkilemektedir.

Devlet memurlarında, ücretlerin belirlenmesine ilişkin kademeler belirlenmektedir. Bu kademelere göre en yüksek kademeye sahip olan memur, 1’nci derecenin 4’ncü kademesi olmaktadır. Diğer belirlenecek olan aylıklar, belli kriterlere göre, aylık katsayı ile çarpıldıktan sonra elde edilmektedir.

Örneğin, bir memurun aylığı belirlenirken, memurun kıdemi, eğitim durumu, kadro unvanı gibi olguların aylık katsayı ile çarpılmaktadır. Kıdem aylığı ve diğer tazminat durumları için de aylık katsayılar, en büyük rolü oynayan bir unsurdur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git