Memur Gösterge Tablosu

Ek göstergeler, devlet çalışanlarının ( memurların ) aylık ücretlerinin, emekli ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bu göstergeler aynı zamanda, kadro unvanı, dereceler ve hizmet sınıflarına göre birçok farklılık göstermektedir.

Birçok şeyi etkileyen göstergeler artık memur aylık maaşlarını da doğrudan etkilemektedirler. Fakat devlet memurlarının tümü için göstergelerden bahsedilmemektedir. Yardımcı hizmetler sınıfına ait olan kadrolu çalışanlarla ek göstergeleri belirlenmiş olan kadro unvanlarının bazıları için ek göstergeler hesaplanmaktadır.

Göstergeler, memurlar için çok büyük bir öneme sahip olan bir unsudur. Çünkü çalışan memurlardan ziyade emekli memurlar için ek göstergeler daha önemli bir hal almaktadır.

Emekli memurun ek göstergelerinde aylıklarına yansıma etkisi, müdür şef ve çalışan memur gibi 220 ek gösterge için yüzde 40, uzman ve müfettiş gibi 3600 göstergede yüzde 50, genel müdür gibi 6400 göstergede ise yüzde 60 oranını geçmektedir. Yani bu bağlamda, ek göstergelerin yüksek olması, unvanın yüksek olmasıyla doğrudan orantılı bir şekilde artmaktadır.

Ülkemizde ek göstergeleri en yüksek olan devlet memurları, Başbakanlık Müsteşarı, Bakan Yardımcıları ve Diyanet İşleri Başkanı’dır. Müsteşarlar ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri de birinci derecede bulunur fakat ek gösterge oranı diğerlerine göre daha düşüktür. Yönetici başkan ve uzmanlar da bu sırayı takip etmektedirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git