Memur İzin Dilekçesi

Memur izinleri, mazeretli ve zorunlu olmak üzere memura tanınmış haklardandır. Memurların yıllık izin süreleri, hizmet 1 – 10 yıl arası olanlar için 20 gün, hizmeti 10 yıldan fazla olanlar için ise 30 gün olarak belirlenmiştir. Memurların yıllık izin kullanmalarında zorunlu hal yaşamaları durumunda bu sürelere iki gün gidiş ve iki gün geliş olarak dört gün ekleme yapılabilmektedir.

Çalışan memurlar, her sene çalışma sürelerine göre belli bir süre izin kullanmaktadırlar. Fakat bu kullanılacak izin tarihlerinin belli bir süre öncesinde izin dilekçesi ile bir üst kuruma bildirmeleri gerekmektedir.

Devlet dışı özel olan küçük şirketlerde izin durumları bu şekilde işlemeyebilir. Fakat büyük işletmelerde ve kurumsal firmalarda, devlet kurumları gibi izin belgeleri kullanılmaktadır. Bu resmi prosedür çerçevesinde gerçekleştirilen hizmetlere her personel uymak zorundadır.

Çalışmakta olan kişi, hangi alanda çalışan bir personelse, izin dilekçesinde onu belirterek dilekçeyi doldurmaya başlar. Yıllık izninden kaç gün kullanacağına ilişkin bilgileri girdikten sonra, adı soyadı, imzası ve izne çıkış ve dönüş tarihlerini belirterek dilekçeyi tamamlar.

Bunun dışında istenen izin zorunlu izin değil de mazeret izniyse, bu yine dilekçe ile bir üst makama gerekçeleriyle birlikte bildirilir. Bunun üzerine üstte bulunan kişi, dilekçeyi onaylar ve ya onaylamaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git