Memura İzin Ne Zaman Verilir?

Genellikle herkes memurların hangi hallerde izin kullanabildiklerini merak ederler. 657 sayılı kanuna bağlı olarak, devlet memurları, kendilerine verilen haklar sayesinde izin kullanabilirler. Bu izinler ile birlikte memurun mazeretli sayıldığı izinler de yer almaktadır.

Evlenme, çocuk, doğum ve ölüm mazeretleri nedeniyle memurların talep ettikleri izinler, devlet kanunları gerekçesiyle zorunlu izinlerden kılınmıştır. Bunun dışında memurların talep ettikleri mazeret izinleri de bulunan idarenin inisiyatifine göre belirlenmektedir.

Doğum izinlerinde, kadın memura doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak şartıyla toplamda 16 haftalık bir izin süresi tanınmaktadır. Erken doğum halinde, doğum öncesi kullanılmayan izin süreleri, doğum sonrası belirlenen süreye eklenir. Eşi doğum yapan memura ise, kendi isteğine göre 10 güne kadar bir süre verilir.

Çocuk mazeretlerinde, doğum yapmış kadın memura, ilk altı aylık süreçte günde üç saat, ikinci altı aylık süreçte ise günde iki saat süt izni verilmektedir. Eğer doğumda anne ölümü yaşanmışsa, eşi ölen memura doğum izni süresince izin hakkı tanınır. Engelli ya da hasta çocuğu olan memura da belli şartlar karşılığında izinler verilir.

Evlilik izinleri, memurun kendisinin veya çocuğunun evlenmesi üzerine verilir. Bu süre 7 gün olarak belirlenmiştir. Çocuğu veya eşi vefat eden memura 7 gün izin süresi hakkı tanınır. Eşi veya kendisinin anne-babası ya da kardeşi ölmüşse yine memura 7 gün izin süresi hakkı tanınır.

Bu hususlar dışında bir mazeret bildiren izin isteme durumu olursa 10 güne kadar izin süresi verilir. Süre aşımında memurun yıllık izninden gün sayısı düşülür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git