Memurun Babalık İzni

Memurların zorunlu ve mazeretli olmak üzere kullanabilecekleri izinler bulunmaktadır. Doğum izni, cenaze izni, çocuk ( hastalık veya özür ) izni gibi izinler zorunlu kullanılabilir izinlerden sayılırken, herhangi bir durum karşısında memurun mazeretli olarak istedikleri izinse mazeret izinleri olarak sayılmaktadır.

Memura verilen babalık izni, eşi doğum yapması halinde kullanılır. Fakat iznin kullanılma zamanı hakkında hala bazı açıklanmamış sorular bulunmaktadır. Bu bağlamda, memura verilen 10 günlük babalık izninin hangi tarihten başlayacağı bilinmemektedir. Devlet Memuru Kanunu’nun hiçbir yerinde yer almamakla birlikte 657 sayılı kanunda da bunun hakkında bir bilgi yoktur. Durum böyleyken, memura verilen babalık izni eşi doğum yaptığı zaman tanınacağına göre eşinin doğumuyla iznin başlaması gerekmektedir.

Eşi doğum yapan memurun yararlanabileceği bir izin olan memurun babalık izni, eşinin ölü doğum yapması koşulunda da geçerli bir izindir.

Devlet Personel Başkanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalarda, memurun talebi üzerine verilmiş olan babalık izninin, memurun eşi doğum yapınca verilmesi gerektiği, 15 gün ile 1 ay arasında bir süre olması gerektiği bilgisi yer almaktadır. Fakat bu durumda sadece doğumla birlikte kullanılan babalık izni, memura tanınmış olan bu hakkın bazı durumlarda kullanılmaması gibi olguları da beraberinde getirmektedir.

Örnek verecek olursak, memurun eşi doğum yaptığı zaman memur yıllık iznini kullanıyorsa bu durumda babalık iznini kullanamayacak ve babalık izni hakkı bir daha verilmeyecektir. Bu sebeple kanunların düzenlenip, bahsedilen izin haklarının rayına oturtulası gerekir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim