Öğretmen Atama Kontenjanları

Lisans bölümlerinden mezun olan öğretmenler geçtiğimiz bu sene içerisinde Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girerek 2015 yılında yapılacak olan atamaları merakla bekleyeme başladılar. İşte o atamalar Şubat 2015 için belli oldu.

Öğretmen atamalarının kaç bin kişi olarak yapılacağı ve ne zaman olacağı ile ilgili Milli Eğitim Bakanı ( MEB ) Nabi Avcı gerekli açıklamalarda bulundu. 2014 yılında yaptığı açıklamalarda öğretmenler için çok ta iyi haberler vermedi. Sınava giren herkes 2014 Şubat ayında atamalar olur diye düşünürken, 2014 yılı Şubat ayında öğretmenlerin beklediği atamalar gerçekleşmemişti.

Tam 350 bin kişi mesleklerini yapabilme hayallerinden çok uzakta kalarak bir sonraki atamayı beklediler. Şubat atamalarının gerçekleşmeyeceğini açıklayan Milli Eğitim Bakanı ( MEB ) Nabi Avcı, dönem sonrasında emekli olan öğretmenlerin yerine açığı kapatmak için atamalardan yeni öğretmenler almıştı.

Buna göre her sene bir sürpriz yaşanabileceğini göz önünde bulundurarak düşünmek gerekmektedir. Bu sene yani 2015’teki Şubat ayı atamalarının 10 Bin kişiyi geçmeyeceği düşünülüyor. Atama bekleyen öğretmenlere göre bu rakam çok düşük sayılsa da yapılan belirlemelere göre sınırlamalar ortada olduğundan elden bir şey gelmiyor.

Fakat yine her sene olduğu gibi bu sene de emeklisi gelmiş öğretmenlerin emekliye ayrılma zamanlarında Milli Eğitim Bakanlığı, emekli olmuş öğretmenlerin yerini genç öğretmenlerle dolduracak. Bu sebeple atama bekleyen öğretmenlerin umutlarını yitirmemeleri gerekir. Umarız atamalarla ilgili olumlu yönde değişiklikler yapılırken, geleceğimizin yıldızı olan öğretmenlerin yüzleri güler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git