Öğretmen Maaşlarında Son Gelişmeler

Öğretmen Maaşlarında Son Gelişmeler

 

                En zor meslek dallarından biri olan ve bir bireyin gelişime katkı da bulunan öğretmenler almış oldukları maaş ile günümüzde ülkemiz de oldukça zor şartlar da geçimlerini sağlamaya çalışmaktadırlar. Son yıllarda yapılan düzenlemeler ile öğretmen maaşlarında iyileşme sağlanmış olsa da Avrupa ülkelerine göre hala oldukça geriden seyretmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı son aylar bir düzenleme üzerinde çalışmaktadır. Bu düzenlemeye göre öğretmenler sınava tabii tutulacak ve bu sınav sonunda almış oldukları sonuca göre maaşları belirlenecek. Öğretmen Maaşlarında Son Gelişmeler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre öğretmenler bir performans sınavına girecek. Sınavda başarılı sonuç alan öğretmenlerin maaşları da buna göre belirlenecek.

Uzun süredir öğretmen maaşları ile ilgili düzenleme için çalışan Bakanlık performansa dayalı olarak öğretmen maaşlarını belirleme de kararlı görünüyor. Bunun yanı sıra öğretmen adaylarının üniversiteler de öğrenim görmeleri sırasında almış oldukları uygulama derslerinin sayısı da arttırılarak,  eğitim ve öğretime daha hazır bir şekil de yetişmiş öğretmen mezun edilmesi yönünde de Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK arasında çalışmalarda başlamış durumda. Öğretmen Maaşlarında Son Gelişmeler arasında da ek dersler gelmektedir. Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunda, artık Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından okullarda gerçekleştirilmekte olan spor faaliyetleri ile izcilik gibi faaliyetler içinde ek ders ücretleri alabilecekler. Resmi tatil günlerine rastlayan bugünlerde de bir gün için 3 saate kadar da ek ders ücreti alabilmelerinin yolu açılmış oldu.

Ayrıca geçen yıl 600 TL olarak belirlenen eğitim ve öğretim hazırlık yardımı da bu yıl Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 700 TL’ye çıkartılmış oldu. Halen ülkemizde görev yapan öğretmenlerin maaşları Avrupalı meslektaşlarına göre oldukça düşüktür. Üstelik ülkemiz de öğretmenler oldukça fazla ders yükü altında ezilmekte buna karşında yeterli maaşı alamamaktadırlar. Ancak son zamanlar da yapılan iyileştirme çalışmaları ve performansa dayalı maaş sistemi daha verimli çalışan öğretmenlerin daha iyi maaş almalarını da sağlayacak gibi görünmektedir. Öğretmenlerin maaş sıkıntısının giderilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalarını sürdürmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git