Öğretmenevi Faaliyet Modülü

Öğretmenevi Faaliyet Modülü

Gelişen ve değişen çağın gereklerine hareket etmekte olan kamu kurum ve kuruluşları da artık işlemlerini bilgisayar ve internet ortamında gerçekleştirmeye başlamıştır. Hem hızlı hem de verimli olan bu sistem sayesinde oldukça önemli oranda da kaynak tasarrufu da sağlanmaktadır. Kâğıt, kalem, posta ve pul gibi kaynakların giderleri kamu kurum ve kuruluşlarında önemli bütçe giderleri arasında yer almaktadır. Hem bu kaynakların daha verimli ve daha tasarruflu kullanılmasını sağlamak hem de iş ve işlemlerin daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak adına web tabanlı modüller faaliyete sokulmuştur.  Bu modüllerden birisi de Öğretmenevi faaliyet modülüdür. Bu modül Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri bilinen adı ile MEBBİS sistemi içerisinde yer almaktadır.

Belirlenen bir yetkilinin adına açılarak kullanıcı adı ve şifre İl Milli Eğitim Müdürlüklerince verilmektedir. Şifre verilen kişinin emeklilik ya da tayin gibi sebepler nedeni ile görevinden ayrılması durumunda yeni bir yetkili belirlenerek yine kullanıcı adı ve şifre verilmektedir. Öğretmenevleri, akşam sanat okulları ile öğretmen lokalleri ve diğer sosyal tesisler Öğretmenevi faaliyet modülünden yararlanabilmektedir. Bu modülün amacı Öğretmenevleri, akşam sanat okulları ile öğretmen lokalleri ve diğer sosyal tesislerin gelirlerinin daha verimli bir şekilde kontrol edilmesini sağlamaktır. Bu tür kamu kurum ya da kuruluşlarına ait olan sosyal dinlenme tesisleri, misafirhane ya da kreş hizmeti veren yerlerin gelirlerinin brüt % 5’i ayrı bir hesapta toplanarak tadilat ve onarım işlemlerinde harcanmaktadır. Toplam gelir üzerinden ayrılan bu %5 ‘ lik oranın takip edilebilmesi ve yine gerekli olan tadilat bakım ve onarım iş ve işlemlerinde kullanılabilmesi için Öğretmenevi Faaliyet Modülü Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri tarafından hizmete sunulmuştur.

Ayrıca Öğretmenevleri, akşam sanat okulları ile öğretmen lokalleri ve diğer sosyal tesislerin gelir gider tablolarının da bu modül aracılığı ile verimli bir şekilde kontrol edilebilmesine imkan tanınmış olmaktadır. Ayrıca bu modül yardımı ile tesislerde gerekli olan bakım ve onarım çalışmaları için de ödenek talep edilebilmektedir. Böylece iş ve işlemlerin hem hızlı hem de verimli bir şekilde yürütülebilmesinin sağlanması amaçlanmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git